Godinama ne mogu useliti u stanove koje su kupili

'Ključ u ruke' trebali su dobiti još 2007., neki su stanove odavno otplatili, neki su platili 70 posto, a neki, pak, u zamjenu dali svoje kuće i otišli u podstanarstvo.

22.12.2011.
18:15
VOYO logo

Petnaest obitelji iz Osijeka već četiri godine proživljava pravu dramu. Kupili su stanove, a u njih se ne mogu useliti! Gradnja zgrade u Ružinoj ulici stala je pri samom završetku radova.

U 2009. godini, kada je izvođač radova Triangl riješio već 90 posto posla, napustio je gradilište. Stanovi, u kojima je odavno postavljen parket propadaju, ne griju se, vlaga čini svoje, a potpuno nova dizala stoje u podrumu punom vode! Očajni kupci koji su "ključ u ruke" trebali dobiti još 2007. u međuvremenu su se udružili te pomoć potražili i kod predsjednika države i članova stare Vlade, no problem im nije riješen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Investitor: Nemam novaca i ništa više s tim

Stanove po cijeni od 1.300 eura po kvadratu neki su već otplatili, neki su platili 70 posto, a neki u zamjenu dali svoje kuće. Njihov posljednji potez bila je prijava USKOK-u koji je krenuo u istragu, piše Vjesnik.

Obitelj Suzane Gvozdenović tvrtki Triangl je ugovorom dala kuću koja se nalazila na čestici gdje je sada nedovršena zgrada. I to u zamjenu za stan od 92 kvadrata. Tako su ostali i bez kuće i bez stana, a danas se muče u podstanarstvu. Suzana je s ostalim kupcima stanova odlazila i u Vinkovce kod investitora Martina Šumanovca, ali on im je samo rekao kako "njegova tvrtka više nema novaca da završi zgradu, a da mu banka ne da više kredita, te kako on više s tim nema ništa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ružica Ćoranov kupila je jedan stan za sebe i jedan za kćer i zeta. Platila ih je u punome iznosu i dala tvrtki Triangl gotovo milijun kuna.

"Kćer je tada bila trudna. Danas s kćeri, zetom i unukom živim u 36 kvadrata. Ostali smo i bez novca i bez stanova. Pa u kojoj se to državi još može dogoditi", ogorčena je danas.

Gdje je novac?

U agenciji za promet nekretnina Ljubek, preko koje su se stanovi prodavali kažu da su prvi reagirali kad su posumnjali da nešto nije u redu, te da su zaštitili kupce.

"Inzistirali smo na tome da se novac od kupnje stanova obavi uplatom na depozitni račun. Dakle, ne na račun tvrtke i ne u gotovini. Takav račun treba biti 'sveti račun' i novac na njemu ne smije se dirati sve dok kupci ne uđu u gotove stanove, kako je određeno ugovorom. Ako se tako radilo, kako je moguće da novca nema?! Smatram da za uplaćeni novac odgovara banka te da je ona ta koja mora osigurati ili povrat novca stanarima ili završetak gradnje stanova", prokomentirao je direktor agencije Marijan Matijević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obrazloženje banke

Direktor službe komunikacija u Erste&Steiermarkische banci Dario Gabrić istaknuo je da ne mogu govoriti o detaljima poslovnog odnosa između banke i klijenta.

Inače, tvrtka Triangl započela je gradnju zgrade uz pomoć kredita te banke u iznosu od 1,9 milijuna eura. Pritom je banka uknjižila hipoteku na nekretninu, a onda i pratila gradnju nudeći kredite kupcima. Kupci, koji stan financirali stambenim kreditom vlasništvo, prema mišljenju banke, mogu upisati tek kad se provede etažiranje, odnosno izbriše hipoteka graditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučajevima kad projekt ne može biti realiziran do kraja, banka s klijentom, u ovom slučaju graditeljem zgrade, nastoji pronaći zajedničko rješenje. A ako ni u tome ne uspje pokreće ovrhu prema nositelju dobivenog kredita te u tom postupku naplaćuje svoja potraživanja.

Nadalje, u banci napominju kako sva dugovanja nositelja kredita, odnosno graditelja zgrade, prema trećim osobama - kupcima stanova, ni na koji način nisu povezana s bankom.

Odgovor na pitanje gdje je nestao novac s depozitnog računa tako će na kraju priče možda dati USKOK-ova istraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo