Saborski zastupnik zeleno-lijeve koalicije Bojan Glavašević u statusu na svom Facebook profilu založio se za privremene blokade Srbije na putu u EU, a zapitao se i kako Hrvatska može graditi dijalog sa Srbijom dok je na njezinom čelu Aleksandar Vučić.
"Aleksandar Vučić od svojih stavova iz devedesetih nije odstupio ni milimetra, samo ih je umotao celofan malo drugačije retorike. Svaki dijalog s takvim čovjekom je unaprijed osuđen na propast, jer je s njegove strane neiskren", napisao je Glavašević.
Cijeli status Bojana Glavaševića o njegovim razmišljanjima o pomirenju Hrvatske i Srbije prenosimo u cijelosti:
"O dijalogu, pomirenju i onome što možemo mi
Već dugo razmišljam o pitanju na koje još uvijek nemam odgovora,
a ono glasi: kako uspostaviti dijalog, kad bi sugovornik u tom
dijalogu trebao biti Aleksandar Vučić?
Dijalog su svojevremeno uspostavili Ivo
Josipović i Boris Tadić. Nijedan od
njih dvojice nije imao ruke okrvavljene u ratu, niti je ratnim
huškanjem dolijevao ulje na lomaču nacionalne mržnje u
devedesetima. Dijalog nije teško uspostaviti s ljudima čiji
životopis nije priča o konstantnim pokušajima gašenja dijaloga i
profiterstva na ljudskoj agoniji. Ali kako razgovarati s čovjekom
koji i danas guši dijalog u vlastitoj zemlji, koji ratnog
zločinca iz Vukovara, Veselina Šljivančanina,
naziva prijateljem i dekretom ga postavlja u glavni odbor svoje
stranke, SNS-a?
"Vučić nije odstupio od stavova iz 90-ih"
Aleksandar Vučić od svojih stavova iz devedesetih nije odstupio ni milimetra, samo ih je umotao celofan malo drugačije retorike. Svaki dijalog s takvim čovjekom je unaprijed osuđen na propast, jer je s njegove strane neiskren.
Milorad Pupovac je u pravu kad kaže da bez Srbije neće biti potpunog pomirenja, u to nemam nimalo sumnje. To pomirenje nam je nasušno potrebno, ako želimo našoj djeci ostaviti bolje šanse da ne dožive rat nego što smo imali mi.
Što Hrvatska može činiti?
Što onda možemo činiti dok čekamo da se s druge strane pojavi netko kome možemo vjerovati, netko tko onu Pupovčevu i Plenkovićevu pogaču može mijesiti zajedno s njima, i nama?
Možemo razgovarati s pojedincima i organizacijama iz Srbije, poput Aleksandre Jerkov i "Žena u crnom", i podržavati ih. Možemo putem razvojne pomoći pomagati organizacije civilnog društva u Srbiji koje rade na demokratizaciji, antikorupciji i transparentnosti, koje rade na boljem obrazovanju, na tranzicijskoj pravdi i izgradnji kulture dijaloga i nenasilja. Možemo biti čvrsti i odlučni u reagiranju na autoritarne tendencije vladajućih stranaka u Srbiji, pa čak i ako to znači privremene (naglašavam, privremene!) blokade nekih dijelova pristupnih pregovora, poput poglavlja 23., i stvaranjem pritiska za reforme i za zadovoljavanjem barem minimalnih standarda vladavine prava, građanskih sloboda i sloboda medija. Možemo prema Srbiji voditi dugoročnu, održivu politiku koja nije temeljena na skupljanju sitnih dnevnopolitičkih poena i nacionalizmu. Moramo biti zainteresirani za ono što se u Srbiji zbiva, jer nas se naše susjedstvo itekako tiče i odražava se na našu zemlju.
I ono najvažnije: nikad, ali baš nikad ne smijemo zaboraviti da između građana i režima koji u njihovo ime govori ne postoji znak jednakosti.
I, na kraju, možemo se nadati da će s vremenom na čelo Srbije opet doći netko s kim ćemo moći raditi na pomirenju, iskreno i prijateljski, netko čija ruka nije nosila kalašnjikov po okupiranom Sarajevu, i nije uprljana mržnjom. To od srca želim i Hrvatskoj i Srbiji", zaključio je u svom statusu saborski zastupnik Bojan Glavašević.