BrankoGrčić je na početku emisije razjasnio zbrku nastalu izračunavanja postotka PDV-a. Kazao je kako se on osvrnuo na 2% BDP-a što u dvije godine iznosi oko 7 milijardi kuna.
"Kada sam na to mislio onda sam mislio na obećano smanjenje PDV-a za dva postotna poena u dvije godine", kazao je Grčić i dodao da "tu nije kraj".
"Bio sam nemalo iznenađen kada sam na stranici domoljubna.hr na kojoj je predstavljen program PDV-a. Ideja nije samo smanjiti PDV s 25 na 23 posto već do kraja mandata smanjiti ga na 20 posto. Znate kakav je to trošak? Ogroman. Radi se o desecima milijardi kuna", kazao je Grčić te potom upitao IvanuMaletić: "Gdje ćete smanjiti rashodnu stranu proračuna?".
Set mjera
Maletić je odgovorila da su u programu naveli kako smanjenjem PDV-a žele konkurentnije proizvođače te omogućiti građanima da mogu više trošiti.
"To smanjenje će se dogoditi kao set mjera koje idu na poboljšanje i povećanje gospodarskog rasta u Hrvatskoj. Prvo moramo generirati veće stope gospodarskog rasta za koje Hrvatska ima sve preduvjete i tada ćemo krenuti na smanjenje poreznog opterećenja", kazala je Maletić i dodala da će trošak mjere od 1000 eura po djetetu iznositi oko četrdeset milijuna kuna.
Ekonomistica MarijanaIvanov ustvrdila je kako su "i jedan i drugi program prije svega lista lijepih želja".
"Oni su meni vrlo slični", kazala je Ivanov.
Smatra da je glasačka mašinerija u Hrvatskoj sklona populizmu i zato programi djeluju slično. Također smatra da prostora za toliko smanjenje PDV-a koje najavljuje HDZ u drugoj godini mandata, trenutno jednostavno nema.
Ivanov skeptična u nas
Kazala je i kako je naš gospodarski rast "posljedica turističkog uspjeha i jeftine nafte".
"Ali skeptična sam u nastavak rasta", objasnila je Ivanov.
RatkoBošković smatra da u krizi nestaje tipična distinkcija između desnice i ljevice. Ova kriza koja je nastala zbog financijske panike, rastrojila je potpuno društveni poredak i poremetila vrijednosti, rekao je Bošković i istaknuo kako tako imate dva programa u kojima imate sve.
Ljudi su neskloni riziku, ulaganju, investicijama, upozorio je Bošković i rekao da današnje političke kamate ne razumiju situaciju i ne znaju, primjerice, što je značenje nulte kamate u gospodarstvu, piše HRT.
HRT/Danas.hr