Fuchsovo priopćenje nepismeno je i prijeteće

Je li ministar Fuchs dobro? Naime, iz dvaju priopćenja koja su odapeta iz njegovog ureda za odnose s javnošću, čini se da je ministar izgubio kompas.

5.7.2011.
18:23
VOYO logo

U prvom priopćenju koje nam je pristiglo u redakciju, Ministarstvo obrazovanja i sporta se obrušava na profesora Matu Kapovića, ne spominjući ga imenom, nego ga u naslovu priopćenja, kojim opet tvrde da je visoko obrazovanje u Hrvatskoj besplatno, oslovljavaju na sljedeći način: "Laži i obmane iz tvornice najpopularnijeg mladog lingviste u Hrvatskoj".

"Budući da se ponovno pokušava lažima i obmanama iz tvornice najpopularnijeg mladog lingviste u Hrvatskoj učiniti sve kako bi se spriječilo osiguravanje besplatnog studija (jedan svijet i jedna borba bi prestala jer bi država osigurala besplatan studij, a borba izgubila cilj i svrhu) dužni smo cijeloj hrvatskoj javnosti po tko zna koji put dokazati da se novim zakonima po prvi put zakonski definira besplatno visoko obrazovanje", navodi MZOŠ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ministarstvo neće platiti vrijeme provedeno u štrajku'

U drugom priopćenju, koje je medijima stiglo tek nešto više od pola sata nakon prvog, Fuchs ucjenjuje profesore njihovim plaćama ne bi li se predomislili oko štrajka!

"Zaposlenici koji se odluče na štrajk, naknadu za dane provedene u štrajku mogu zatražiti od strane sindikata 'Akademske solidarnosti' te ih pozivamo da to i učine budući da im ministarstvo neće platiti vrijeme provedeno u štrajku jer smatra potpuno nesocijalno i nekolegijalno protiviti se zakonu koji definira besplatno obrazovanje svima", doslovne su riječi koje je Ministarstvo uputilo profesorskom kadru, koji, inače, ima pravo na štrajk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Poprilično su im suluda priopćenja'

"Poprilično su suluda ova priopćenja, izgledaju mi kao da se netko napio, sjeo, napisao i poslao. Nije ni lektorirano. Napisali su 'lingviste' umjesto 'lingvista'. Da je prvi april, ne bih dvojio", kaže nam Mate Kapović.

Opovrgava teze iz obaju priopćenja. U prvom Ministarstvo citira stavak 2. članka 48. Nacrta prijedloga Zakona o visokom obrazovanju, koji kaže: "Studenti državljani Republike Hrvatske koji studiraju na redovitom prijediplomskom i diplomskom studiju na javnim visokim učilištima ostvaruju pravo na financiranje cjelovitog iznosa troškova upisnine sredstvima državnog proračuna, pod uvjetom da ispunjavaju obveze utvrđene općim aktom visokog učilišta, a uvažavajući minimalne kriterije utvrđene pravilnikom o studentskom standardu."

"Da su htjeli besplatno obrazovanje, onda bi napisali da se zabranjuje bilo koji vid naplaćivanja na fakultetima, i onda se na fakultete ne bi upisivalo više studenata nego što na njih stane. Opet će se, kao i do sada, događati da samo 40-ak posto studenata ne plaća studij, jer je izvjesno da će 10-ak posto studenata udovoljavati tim još uvijek nedefiniranim kriterijima, a za ostale se ne zna", kaže Kapović. Dodaje i da se na ovaj način kažnjava studente koji moraju raditi.

"Dokazano je da školarine ne utječu na uspjeh i brzinu završavanja studija. Oni koji studiraju dulje obično su prisiljeni raditi jer im obitelji nemaju novca. Ovako ih se kažnjava", kaže on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čemu pozivanje na solidarnost?

Nadalje, Ministarstvo osporava profesorima pravo na štrajk sljedećom rečenicom u prijetećem priopćenju:

"Iako svatko ima pravo izražavati svoje nezadovoljstvo na način koji smatra primjerenim, napominjemo da se prema odluci Vrhovnog suda još iz 1996. godine, koja je dio pravnog poretka, ne smije štrajkati zbog pitanja koja se uređuju zakonom i propisima. (Argument da se štrajka protiv protuustavnih propisa ne stoji jer o tome je li nešto protuustavno ili nije može ocijeniti jedino Ustavni sud)", navodi se. Apeliraju i na "sve koji planiraju štrajkati, da pokažu barem minimum akademske solidarnosti te da prvenstveno vode brigu o interesu studenata, o njihovim ispitnim rokovima i završetku godine".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvatski pravni sustav nije presedanski poput anglosaksonskog. Slučaj koji MZOŠ spominje nije niti blizu ovome našem. Mi se držimo Zakona o radu i njegovih članaka, u kojima definitivno ne piše da se ne smije štrajkati protiv donošenja zakona", kaže Kapović i zaključuje pitanjem:

"Uostalom, ako je štrajk toliko nelegalan i protuzakonit, zašto im je onda potrebno ovo pozivanje na solidarnost i kolegijalnost?", pita Kapović.

Vezani članci:

arti-201106300668006 arti-201107050239006 arti-201106170084006 arti-201106200905006 arti-201106270012006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo