Kako se čistač iz Pule izborio i dobio 8.000 eura

12.2.2013.
11:56
VOYO logo

Riječ je o pravu iz Konvencije o zaštiti ljudskih prava i ljudskih sloboda na čije se kršenje Franko Peruško iz Pule požalio nakon par godina vođenja sporova na hrvatskim sudovima – Općinskom i Županijskom sudu u Puli, Upravnom sudu, te Ustavnom sudu RH.

Pobijao otkaz

Peruškova borba s domaćim pravosuđem započela je nakon 3. kolovoza 2001. godine kada je kao višak radne snage otpušten s radnog mjesta čistača u Ministarstvu unutarnjih poslova RH. Na tu odluku žalio se 20. kolovoza tadašnjem ministru Šimi Lučinu, no ovaj mu se nije očitovao u zakonskom roku od 30 dana. Zato je Peruško podnio protiv MUP-a tužbu Upravnom sudu Republike Hrvatske, pokrenuvši istovremeno i građansku tužbu protiv MUP-a na Općinskom sudu u Puli. Pobijao je odluku o otkazu i tražio vraćanje na posao, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom prosinca 2001. godine Općinski sud u Puli zaključio je kako nije nadležan za Peruškov slučaj, te da predmet treba biti proslijeđen Upravnom sudu. Peruško se i na to žalio, no Županijski sud u Puli je 22. studenog 2002. godine zaključio da je niži sud bio u pravu. Konačno je 22. studenog te godine slučaj i prebačen Upravnom sudu.

U međuvremenu se ipak oglasio ministar unutarnjih poslova. U prosincu 2001. godine odbio je Peruškovu žalbu, ali mu je produžio otkazni rok i promijenio datum prestanka radnog odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je doznao za to Peruško je povukao svoju tužbu upućenu Upravnom sudu i na toj je osnovi 28. veljače 2002. godine taj sud i obustavio postupak. Krajem godine Peruško je povukao i građansku tužbu. Ostala je tako "aktivna" još samo tužba što ju je Upravnom sudu podnio 31. prosinca 2001. godine, ali je Upravni sud njegovo povlačenje ranijih tužbi protumačio kao definitivni odustanak od pravne borbe s Ministarstvom unutarnjih poslova pa je i taj postupak obustavio.

Išle požurnice

Čekajući, očito uzaludno, odgovor Upravnog suda Peruško je u listopadu 2004. godine napisao požurnicu, a kako nije dobio odgovor obratio se za zaštitu svojih prava i Ustavnom sudu RH. Iako je i taj sud 2008. godine zaključio kako Perušku nisu povrijeđena prava jer je sam povukao tužbe, jedan od sudaca, a kako proizlazi iz odluke, radilo se o sucu Davorinu Krapcu ipak je imao izdvojeno mišljenje. Zaključio je kako automatizam kojim je Upravni sud obustavio "slučaj Peruško", odnosno da povlačenje jedne tužbe daje za zaključiti kako odustaje i od druge tužbe, predstavlja "tešku povredu prava na pristup sudu i krajnji oblik povrede prava na pošteno suđenje u razumnom roku."

Do takvog zaključka došao je i Europski sud za ljudska prava u Strasborugu donijevši nedavno presudu u Peruškovu korist.

'Borba je gotova ali ne i rat'

Franko Peruško ni danas još ne zna zašto su ga maknuli s radnog mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Borba je gotova ali ne i rat, još. Sada ćemo tu pravomoćnu presudu morati dati na Upravni sud radi realizacije odštete. Dan danas ne znam zašto su me maknuli s radnog mjesta, ali sada više nije niti važno jer je satisfakcija tu. Detalje presude ne znam jer se proteklih dana nisam čuo s odvjetnikom, kazao je Peruško.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo