Dok štrajk u školama i dalje traje, koalicijski partner HDZ-a u Vladi, Hrvatska narodna stranka, najavila je da neće podržati prijedlog proračuna ako se u njega ne ugradi kompenzacijska mjera za učitelje i nastavnike koja bi mogla stajati nešto više od 150 milijuna kuna. U međuvremenu, dok se nesuglasice ne riješe, Večernji list je objavio podatke koje govore u prilog tvrdnji da je sustav koeficijenata doista nepravedan.
To se vidi na osnovi toga da je koeficijentom bolje vrednovan administrator u ministarstvu nego policajac i medicinska sestra te da je koeficijent višeg stručnog savjetnika neznatno niži od koeficijenta liječnika specijalista. Kreću se u rasponu od 0,79 do 3,39. U javnim službama najniži koeficijent je 0,72 koji ima bolničar koji je lošije pozicioniran od daktilografa u državnoj službi.
Mnoštvo dodataka
Međutim, primanja ne odgovaraju razlici u koeficijentima budući da su realne isplaćene plaće u sustavu javne i državne službe uvećavane godinama ugovaranjem posebnih dodataka kojih ima na stotine. S obzirom na to da je zapravo teško izračunati plaću koju na početku mjeseca država isplati pojedinom zaposleniku, Večernji list je pribavio platne liste nekoliko zaposlenika javnog sektora.
Niska osnovna plaća liječnika
Liječnici imaju najdužu platnu listu jer im se posebno obračunavaju redovni radni sati vikendima i blagdanima, imaju liječnički dodatak koji, ovisno o specijalizaciji, uvećava primanja za deset do 20 posto, položajni dodatak ovisno o hijerarhiji radnog mjesta, dodatak za pripravnost, posebne uvjete rada, dežurstvo itd.
Takvih dodataka je u zdravstvu čak 530, a za svako radno mjesto postoji po jedan do dva dodatka. Osnovna plaća liječnika ipak nije najbolja, tako da se bez dežurstava kreće u rasponu od 8000 kuna do 11.000 kuna. Ipak, svoja primanja mogu povećati dežurstvima i prekovremenim radnim satima. Uglavnom rade najmanje 30 prekovremenih radnih sati mjesečno, a primanja im narastu i na 15 tisuća kuna mjesečno.
Večernji list je dobio na uvid platnu listu jednog specijalizanta na odjelu patologije i citologije iz koje se može vidjeti da bi bez dežurstava na kraju mjeseca zaradio 8500 kuna. No, zbog četiri dežurstva i naknade za prijevoz država mu isplati oko 11.700 kuna.
Plaće nastavnika i učitelja nisu najniže
Tako je osnovna plaća specijalizanta gotovo jednaka plaći nastavnika savjetnika u srednjoj školi koji zaradi 8423 kune te primi još 290 kuna naknade za prijevoz. Takva primanja, koja su se uvećala za 920 kuna u mandatu ove Vlade, stekao je nakon 29 godina staža u školi i zahvaljujući činjenici da je magistar znanosti za što dobiva 15 posto veću plaću, piše Večernji list. Bez tog dodatka ovaj bi nastavnik imao plaću 7600 kuna mjesečno. Jedan učitelj iz osnovne škole nakon 25 godina staža prima neto plaću 7455 kuna te 290 kuna naknade za prijevoz.
Ti podaci dokazuju da učitelj ili nastavnik na kraju nemaju najniže plaće u sektoru kako tvrde, piše Večernji list. Također nije točno da imaju najniže koeficijente među visokoobrazovanima jer, primjerice, medicinska sestra s visokom ili višom stručnom spremom koja radi u bolnici ima značajno manji koeficijent od učitelja i nastavnika.
Ona bez dežurstava zaradi 7500 kuna mjesečno, zahvaljujući dodacima na položaj i posebne uvjete rada. Njezina kolegica koja radi u ambulanti i nema VSS za redovan rad, jer dežurstva ne odrađuje zajedno s naknadom za prijevoz, prima oko 6300 kuna, piše Večernji list.