''Vlada priprema zakon kojim namjerava riješiti problem legalizacije bespravno izgrađenih objekata, posebice poljoprivrednih, a koji bi trebao biti dovršen do konca mjeseca'', potvrdio je Aleksandar Russo, državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva, prilikom rasprave o izmjenama Zakona o prostornom uređenju i gradnji, tijekom koje je dio zastupnika tražio opću legalizaciju.
Iako državni tajnik nije navodio pojedinosti novog zakona, čini se da administracija ministra Branka Bačića pokušava u izbornoj godini 'progurati' model konačnog rješavanja problema s ilegalnim objektima na kojem su 'slomili zube' i brojni njegovi prethodnici, uključujući i republičke resorne dužnosnike iz bivšeg sustava.
Naime, procjenjuje se da se širom Hrvatske nalazi najmanje 150 tisuća bespravno izgrađenih objekata, ali neke spekulacije govore da taj broj prelazi i 250 tisuća objekata različite namjene, među kojima su i oni izgrađeni u državnom aranžmanu, poput mostova, tunela ili školskih i zdravstvenih zgrada.
Ako se država sada odluči za opću legalizaciju, u nacionalni i lokalne proračune moglo bi se prema procjenama sliti između tri i deset milijardi kuna, budući da bi građani ipak trebali platiti naknade za ishođenje potrebnih dozvola, koje bi se kretale između 20 i 40 tisuća kuna po objektu.
Samo na širem splitskom području skupio bi se pozamašan novac, jer je samo na području grada tijekom proteklih pedesetak godina niknulo oko 11.000 ilegalnih objekata, u Kaštelima i Solinu po 5000, a na području Podstrane oko 1500 objekata, većinom obiteljskih kuća i apartmana.
Za opću legalizaciju godinama se zauzima i Mate Buljubašić, predsjednik splitskoga ASH, koji je nedavno kazao da bi drukčiji model pravnog reguliranja objekata, i to u skladu sa Zakonom o gradnji, nepotrebno prisilio građane na rušenje 'viška' kvadrata, piše Slobodna Dalmacija.
Vezani članak:
arti-201102080234006