Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i nizozemski premijer Mark Rutte susretom s članovima Predsjedništva BiH u utorak su započeli seriju razgovora s bosanskohercegovačkim dužnosnicima, ali u sjedištu državnog vrha nije bilo predsjednika hrvatske vlade Andreja Plenkovića koji se ne želi sastajati sa Željkom Komšićem.
S Ursulom Von der Leyen i Rutteom sastali su se predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić i članovi državnog vrha Denis Bećirović i Željka Cvijanović.
Kako je pojašnjeno Hini iz hrvatskog izaslanstva, konzistentna linija predsjednika hrvatske vlade jest da se ne sastaje sa Komšićem koji nije izabran za hrvatskog člana Predsjedništva voljom hrvatskog naroda u BiH i s kojim nikakvog kontakta nemaju ni druge institucije Republike Hrvatske.
Podsjećaju kako je Plenković jednako je postupio i prigodom radnih posjeta BiH 2021. i 2023. godine kada je održao sastanke s dužnosnicima Vijeća ministara i parlamenta BiH.
"Uzimajući u obzir da se praksa preglasavanja hrvatskog naroda u izboru člana Predsjedništva BiH ponovila i na općim izborima 2022., predsjednik vlade nema namjeru promijeniti svoj pristup", stajalište je Plenkovićeva ureda.
Tijekom dana predviđeni su zajednički susreti predsjednice Europske komisije te hrvatskog i nizozemskog premijera s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto i njenim zamjenicima kao i s članovima vodstva Zastupničkog te Doma naroda parlamenta BiH.
Von der Leyen, Plenković i Rutte doputovali su u Sarajevo kako bi potaknuli bosanskohercegovačke političare na provedbu reformi bitnih za otvaranje pregovora o pristupanju njihove zemlje Europskoj uniji.
Europsko će vijeće o tome raspravljati u ožujku no odluka će bitno ovisiti o preporuci koju prije toga treba izraditi Europska komisija.
Šefovi država i vlada EU-a su u prosincu prošle godine odobrili otvaranje pristupnih pregovora za Ukrajinu i Moldaviju dok se od BiH očekuje provedba bar dijela reformi što ih je kao obvezu te zemlje Europska komisija definirala još 2019. godine.
Plenkovićeva gesta u medijima u BiH: od "državničke" do "skandalozne"
Ocjenama od "dosljedno i državnički" do "skandal" mediji u BiH u utorak su izvijestili o odluci predsjednika hrvatske vlade Andreja Plenkovića da izbjegne susret s predsjedateljem Predsjedništva BiH Željkom Komšićem kojega Hrvatska ne priznaje kao legitimno izabranog člana državnog vrha te zemlje.
Plenković je zajedno s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen i nizozemskim premijerom Markom Rutteom doputovao u dvodnevni radni posjet BiH kako bi političare u toj zemlji zajednički potaknuli na provedbu reformi nužnih za donošenje odluke o otvaranju pristupnih pregovora o pristupanju Europskoj uniji.
Prvi u nizu najavljenih sastanaka europske "trojke" u Sarajevu bio je s članovima Predsjedništva BiH.
U sjedište državnog vrha stigli su Von der Leyen i Rutte dok je Plenković izostao.
Iz hrvatskog su izaslanstva Hini pojasnili kako je to dio konzistentne politike temeljene na činjenici da Komšić nije legitimno izabrani hrvatski član državnog vrha i stoga nema ni razloga da se dužnosnici Republike Hrvatske s njim sastaju.
"Uzimajući u obzir da se praksa preglasavanja hrvatskog naroda u izboru člana Predsjedništva BiH ponovila i na općim izborima 2022., predsjednik vlade nema namjeru promijeniti svoj pristup", stajalište je hrvatske vlade.
Hrvatski medijski servis (HMS) iz Mostara o tome je izvjestio ističući kako je Plenković postupio državnički i odgovorno a da je njegova odluka da izbjegne susret s Komšićem proistekla iz "nakaradnog izbornog zakona" u BiH koji je i omogućio da Komšić četiri puta bošnjačkim glasovima bude izabran za člana Predsjedništva BiH.
No dio sarajevskih medija bliskih bošnjačkim političkim strukturama i Komšiću Plenkovićev očekivani nedolazak na sastanak u Predsjedništvo odmah je proglasio skandalom i činom nepoštivanja države BiH.
Takvu ocjenu navodi portal Klix koji svojim čitateljima sugerira kako Plenković, kada dođe u Sarajevo i sastane se s vjerskim liderima a odbije susret sa simboličnim šefom države, pokazuje ne samo nepoštovanje prema Komšiću nego prema poziciji predsjedatelja Predsjedništva i Predsjedništvu BiH.
Portal "Dnevnog avaza" pak neutralno piše kako je Plenković otkazao dolazak u Predsjedništvo zbog Komšića a na sličan su način izvijestili i banjolučki mediji.
POGLEDAJTE VIDEO: Željko Komšić potvrdio je da ide po još jedan mandat