"Cilj zakona nije povećanje kvalitete akademskog života. Oni imaju upravo suprotan efekt. Mala smo zemlja, potrebno nam je barem jedno sveučilište progurati kao istraživačko. O tome u zakonima nema niti riječi", objasnila je na konferenciji za novinare Ksenija Turković, prorektorica za pravna pitanja Sveučilišta u Zagrebu.
Naime, Sveučilište u Zagrebu jednoglasno je u srijedu odbilo Vladine prijedloge zakona o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu, a Senat je od Vlade zatražio iste prijedloge zakona povuče iz procedure i osnuje novu radnu skupinu za izradu nacionalne strategije razvoja znanosti i visokog obrazovanja.
Potrošeno 7 milijuna kuna za primjenu programskih ugovora
Turković je kazala i kako u odbačenim zakonima ima i "izvanrednih ideja", poput programskih ugovora, no neprihvatljivo je da štedimo na visokom obrazovanju i znanosti kad druge zemlje dodatno ulažu u taj sektor, i kada ulazimo u EU koja traži dodatna ulaganja u znanstvene sustave.
"Netočan je navod Ministarstva da za provođenje zakona nisu potrebna dodatna sredstva. Ona su itekako potrebna. Uvođenje informatičkog sustava za primjenu programskih ugovora koje predviđa zakon samo na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva stajao je sedam milijuna kuna", kazala je Turković.
Sveučilišta podijeljenja oko paketa zakona
Također, uz niz nelogičnosti i nejasnoća, zbog kojih pojedine odredbe po njoj ne zadovoljavaju postulate vladavine prava, Turković je kazala kako u Sveučilištu primjerice nisu oduševljeni prijedlogom o slovnom umjesto brojčanog ocjenjivanja studenata, piše Vjesnik.
Naime, zemlje EU-a prije dvije godine dobile su preporuku da ne prihvaćaju način ocjenjivanja od A do F jer se nije pokazao dobrim, a mi bi ga trebali uvesti sada kada ga drugi odbacuju, kazala je Turković.
Ipak, valja napomenuti da nisu sva Sveučilišta odbacila Vladin prijedlog zakona. Tako je Sveučilište u Rijeci podržalo paket zakona, jednako kao i Institut Ruđer Bošković, koji traži dodatna poboljšanja.
Vezani članci:
arti-201102010060006 arti-201104130022006 arti-201010130037006 arti-201004120095006