ERICSSON NIKOLA TESLA OBJAVIO POSLOVNE REZULTATE, A GOVORILI SU I O JOŠ BRŽEM INTERNETU: /

'Hrvatska za tako nešto ima velik potencijal'

Image
Foto: ENT

Operativna dobit lani je iznosila 102,6 milijuna kuna, 14,5 posto manje u odnosu na 2018.

20.2.2020.
16:39
ENT
VOYO logo

Ericsson Nikola Tesla Grupa u 2019. godini ostvarila je neto dobit od 102,6 milijuna kuna, što je 9,7 posto manje u odnosu na godinu ranije, dok su prihodi od prodaje skočili za 14,2 posto, pokazuje financijsko izvješće tvrtke objavljeno u četvrtak.

Prihodi od prodaje lani su pak iznosili 1,78 milijardi kuna, što je 14,2 posto više no u 2018. godini. Pritom su rasli u sva tri poslovna segmenta - na domaćem tržištu za 33 posto, na 497 milijuna kuna, u segmentu izvoza za 11 posto, na 254,6 milijuna kuna, a osam posto kada je riječ o uslugama za švedski Ericsson, najvećeg pojedinačnog vlasnika, od kojeg su prihodi u 2019. premašili milijardu kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bruto dobit je pak iznosila 164,5 milijuna kuna, što je 16 posto više no u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a rezultat je upravo rasta prihoda od prodaje.

Bruto marža zadržala se na 9,2 posto, dok su pak, kako navode iz tvrtke, uslijed povećanog angažmana na razvoju novih i postojećih tržišta, prodajni i administrativni troškovi porasli za 12,3 posto na godišnjoj razini, na 81,8 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Implementacija 5G-a kao glavni trend

Operativna dobit lani je iznosila 102,6 milijuna kuna, 14,5 posto manje u odnosu na 2018. godinu, dok je novčani tok od poslovnih aktivnosti iznosio 68,9 milijuna kuna, također manje no u godini prije, kada je dosezao 75,2 milijuna kuna.

"U 2019. godini Ericsson Nikola Tesla Grupa ostvarila je ukupne prihode od prodaje u iznosu od 1.779,3 milijuna kuna, 14,2% više u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu je rast prihoda od prodaje ostvaren na svim tržištima. Tijekom godine usredotočili smo se na modernizaciju mreža naših kupaca u Hrvatskoj i inozemstvu, razvoj novih rješenja u 5G području te jačanje našeg tehnološkog vodstva", ističe kompanija u priopćenju i dodaje:

"Jedan od glavnih trendova koji je obilježio 2019. godinu je implementacija 5G mreže koju su započeli vodeći europski i svjetski operatori, čime je otvoreno novo poglavlje ICT industrije. U području 5G tehnologije Ericsson je svjetski lider, a Ericsson Nikola Tesla Grupa, s više od 1400 razvojno - istraživačkih stručnjaka (od ukupno 3224 zaposlenika), dio je te globalne priče te svojim aktivnostima na razvoju 5G tehnologije podržava Ericsson u globalnom razvoju najnaprednijih rješenja i usluga."

Image

Vodeći hrvatski operatori prate globalne trendove te je sukladno tome 2019. godinu obilježilo ulaganje u modernizaciju mreže kao pripremu za uvođenje 5G, čiji se početak implementacije očekuje tijekom druge polovice 2020. godine, nakon što regulator objavi uvjete i dodijeli potrebni radio-frekvencijski spektar. S Hrvatskim Telekomom uspješno smo završili složeni projekt modernizacije radijske pristupne mreže, čime je značajno poboljšana i ujednačena kvaliteta mobilnih usluga ovog operatora te su stvoreni preduvjeti za uvođenje 5G tehnologije. S A1 Hrvatska nastavili smo uspješnu suradnju potpisom okvirnog ugovora koji uključuje modernizaciju i proširenje njihove radijske pristupne mreže korištenjem najnovijih tehnoloških rješenja iz portfelja Ericssonovog radijskog sustava (Ericsson Radio System – ERS). Snažan porast prihoda od prodaje na domaćem tržištu ostvaren je i u segmentu ICT za Industriju i društvo na projektima u području e-Zdravstva, e-Poslovanja (zemljišne knjige i katastar) i javne sigurnosti (nadzor državne granice).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ericsson NT je tijekom siječnja ove godine preuzela od korporacije Ericsson potpunu odgovornost za segment upravljanih usluga u izgradnji i održavanju telekomunikacijske infrastrukture HT-a.

Predsjednica Uprave Ericssona NT Gordana Kovačević na konferenciji za medije istaknula je kako je bitno da regulator čim prije objavi uvjete i dodijeli potrebni radio-frekvencijski spektar, a očekuje da bi se to moglo dogoditi u zadnjem kvartalu ove godine, a "možda i prije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Mala smo zemlja, ali imamo najmoderniju infrastrukturu'

"I jedan i drugi naš partner, zajedno s nama, i na Ericssonovim tehnologijama, ima veliki potencijal da starta s 5G", kaže Kovačević.

Drž i da Hrvatska ima veliki potencijal, jer, iako smo mala zemlja, naši operatori imaju najmoderniju infrastrukturu, a bazirana je na Ericssonovoj tehnologiji, dok, po njenim riječima, potencijal predstavlja i sama tvrtka Ericsson NT, koja kao informacijsko-komunikacijsko tehnološka kompanija sa svojih gotovo 1.500 stručnjaka razvija i istražuje 4G i 5G tehnologije.

Kovačević dodaje da bi prihodi prema grubim procjenama od te usluge godišnje trebali iznositi oko 500 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo