Epidemija gripe je na vrhuncu, a zbog komplikacija je dosad hospitalizirano 945 osoba, 94 osobe više nego prošle godine. Evidentirano je preko 24.000 oboljelih te 31 smrtni slučaj.
Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, epidemiolog Branko Kolarić za Nacional je otkrio je li gripa doista opasnija ove godine i što je s ostalim respiratornim infekcijama, ali i komplikacijama izazvanih gripom.
Od početka sezone gripe do veljače pristiglo je 24.498 prijava oboljelih, a samo u zadnjem tjednu zaprimljeno je 5.507 prijava. Dr. Kolarić naglašava da se ove sezone bilježi veći broj tjednih prijava gripe u odnosu na prethodne četiri sezone, ali znatno manje nego 2019/2020.
Virus gripe B detektiran je u preko 70 posto uzoraka u Hrvatskoj, a preostali slučajevi su gripa A/H1N1.
'Višak smrtnosti'
"Preciznu smrtnost od gripe teško je utvrditi jer gripa pogoršava bolesti srca i krvnih žila, kao i druge kronične bolesti te zato kažemo da imamo „višak smrtnosti“ od različitih bolesti tijekom sezone gripe", navodi Kolarić te dodaje kako je do sad zbog gripe i njezinih komplikacija hospitalizirano ukupno 1157 oboljelih, a 67 pacijenata je na intenzivnom liječenju.
"Ove sezone najviše oboljelih od gripe zabilježeno je u dječjoj dobi", rekao je dr. Kolarić.
Kada trebamo potražiti liječničku pomoć?
Kolarić naglašava da nakon što prođe povišena temperatura, oporavak od gripe traje još tjedan do deset dana. U tom razdoblju nije preporučena velika fizička aktivnost već je potrebno tijelu dati vremena da se odmori od sustavne infekcije. Ukoliko bi se kašalj nakon nekoliko dana visoke temperature zadržao, a potom se vrati temperatura između 37 i 38 preporučeno je posjetiti liječnika kako bi se isključio razvoj upale pluća.
"Normalno trajanje gripe s visokom temperaturom je tri do pet dana, a ako simptomi ne prestaju ili se povuku pa kroz par dana opet pojave, mogu ukazivati na komplikacija gripe kada treba zatražiti liječničku pomoć", naglašava dr. Kolarić.
U slučaju povišene temperature dr. Kolarić napominje kako je važno uzimati dovoljne količine tekućine kako ne bi dehidrirali te lijekove koji snižavaju temperaturu. "Temperaturu treba držati ispod 39 Celzijevih stupnjeva, a uz lijekove ju možemo skidati tuširanjem i oblozima", ističe dr. Kolarić.
Zabilježena je značajna aktivnost virusa gripe
Dr. Kolarić ističe kako podatci na razini EU/EEA pokazuju da je zabilježena značajna aktivnost virusa gripe, ali i respiratornog sincicijskog virusa, dok je aktivnost virusa SARS-CoV-2 na niskoj razini. Također broj prijema u bolnicu zbog gripe trenutačno je na razini zabilježenoj tijekom prethodnih vrhunaca epidemije u većini zemalja EU/EEA.
Najčešće komplikacije gripe
"Najčešća komplikacija gripe jest upala pluća. Ovisno o podtipu gripe, ona može biti bakterijska, ali i primarno uzrokovana virusom gripe", navodi dr. Kolarić.
"Oba tipa upale pluća manifestiraju se pogoršanjem kliničke slike bolesti, praćene su razvitkom otežanog disanja koje se pogoršava, pritiskom u prsnom košu, brzim zamaranjem, mogu dovesti i do poremećaja svijesti te zahtijevaju hospitalizaciju i bolničko liječenje", zaključuje dr. Kolarić
POGLEDAJTE VIDEO: Gripa hara Hrvatskom: 'Može izazvati srčane probleme, epileptične napadaje, meningitis...'