Govoreći o rastu cijena hrane, ekonomist Vuk Vuković rekao je u razgovoru za N1 televiziju kako misli da je riječ o kratkotrajnom efektu koji bi mogao trajati ovu godinu, a postoji mogućnost da se prelije i u sljedeću.
Vuković objašnjava da je u vrijeme covida došlo do velikog pada potražnje i smanjenja ekonomskih aktivnosti, tvrtke su u početku trošile neke zalihe koje su potrošile. "U međuvremenu je pala potražnja i kako je krenuo oporavak i otvaranja, imali ste ogroman porast potražnje za svime, objasnio je Vuković te dodao da je to povratak na trendove prije covida.
Okretanje novim dobavljačima
Ističe da je došlo do promjena u opskrbnim lancima te da su brojne firme tijekom covid krize prestale naručivati iz Kine i Indije. Budući da su te dvije zemlje najveći dobavljači hrpe sirovina i dobara, a bile su zatvorene, moralo se naći nove dobavljače u Europi.
"Primjerice, otvorilo se tursko tržište. Ti dobavljači naprosto nisu bili spremni na toliko ogromnu potražnju. Ne možeš zadovoljiti toliku potražnju u tako kratkom roku i naravno, cijena ide gore. Zato mislim da je taj efekt privremeni koji će trajati ovu godinu, možda se prelije u sljedeću godinu, ali sumnjam da će ići dulje od toga”, kazao je Vuković.