EK PREDLOŽILA NIZ MJERA ZA BOLJU SPREMNOST NA BUDUĆE ZDRAVSTVENE KRIZE: /

'Ovo je prvi korak u izgradnji zdravstvene unije'

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Nove mjere predstavljaju prvi korak u izgradnji zdravstvene unije.

11.11.2020.
12:53
Igor Kralj/PIXSELL
VOYO logo

Europska komisija je u srijedu predložila niz mjera za jačanje zdravstvene zaštite i bolju pripremljenost na razini EU-a za buduće zdravstvene krize.

"Naš je cilj zaštiti zdravlje europskih građana. Pandemija koronavirusa istaknula je potrebu za više koordinacije u Europskoj uniji, otpornije zdravstvene sustave i bolju pripremljenost za buduće krize", izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na temelju naučenog tijekom proteklih devet mjeseci u borbi protiv pandemije covida 19, Komisija predlaže zdravstveni okvir za bolju pripremljenost na razini EU-a, nadzor, procjenu rizika, rano upozorenje i brzi odgovor.

"Današnji prijedlozi dat će Europskoj uniji i zemljama članicama jače alate za poduzimanje brzih, odlučnih i koordiniranih poteza; nove krizne mandate Europskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) i Europskoj agenciji za lijekove (EMA) te novi pravni okvir za prekogranične zdravstvene prijetnje", navodi Komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nove mjere predstavljaju prvi korak u izgradnji zdravstvene unije. Zdravstvena skrb je u isključivoj nadležnosti država članica, a na razini EU-a mogu se jedino bolje koordinirati mjere koje članice donose za rješavanje zdravstvenih kriza.

Moguće mjere na europskoj razini

"Danas počinjemo graditi europsku zdravstvenu uniju kako bismo zaštitili građane visokokvalitetnom skrbi u krizama i opremili Uniju i njezine države članice za spriječavanje i upravljanje zdravstvenim krizama koje utječu na cijelu Uniju", kaže predsjednica Komisije von der Leyen.

Tri predložene uredbe upućene su Vijeću i Europskom parlamentu koji trebaju ispregovarati i usvojiti konačne zakonske tekstove. Uredbe stupaju na snagu čim se usvoje i mogu se izravno primjenjivati.

Prema novoj Uredbi o ozbljnim prekograničnim zdravstvenim prijetnjama, EU će moći usvojiti zajedničke mjere na europskoj razini kako bi se mogli suočiti s budućim prekograničnim krizama - proglasiti izvanrednu zdravstvenu situaciju na razini EU-a, čime se pokreće pojačana koordinacija koja će omogućiti razvoj, stvaranje zaliha i nabavu proizvoda za prevladavanje krize; jačati planove za bolju pripremljenost, izvještavanje i reviziju na razini EU-a te uspostaviti integrirani sustav za nadzor prenosivih bolesti i ostalih zdravstvenih prijetnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostale dvije uredbe odnose na jačanje mandata europskih agencija - Europskog centra za kontrolu i sprječavanje bolesti i Europske agencije za lijekove.

Najnovije vijesti o koronavirusu pratite ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo