DUBROVAČKE ZIDINE POSVAĐALE MINISTRICU KULTURE I GRBINA /

'Sve što ova Vlada i Ministarstvo rade, rade u skladu sa zakonom'

Image
Foto: PIXSELL, Patrik Macek

Grbin traži da se gradske zidine Dubrovnika dodjele temeljem postupka javnog prikupljanja ponuda, a ne preko ugovora grad Dubrovnik i udruge Društva prijatelja dubrovačke starine (DPDS)

26.9.2018.
20:27
PIXSELL, Patrik Macek
VOYO logo

Saborski zastupnici u srijedu su mahom hvalili Vladine izmjene Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, no rasprava o samom zakonu otklizala je na pitanje upravljanja dubrovačkim zidinama.

Tu je temu otvorio Peđa Grbin (SDP), ustvrdivši da se u raspravi zaobilazi bitno, a to je primjena predmetnog zakona u praksi, te način na koji se upravlja dubrovačkim zidinama, a što drži primjerom loše prakse. Naime, objasnio je, Grad Dubrovnik i udruga Društva prijatelja dubrovačke starine (DPDS) sklapali su od 1998. do prosinca 2017. ugovore o održavanju gradskih zidina. Na taj način Grad je gospodarenje zidinama, zaštićenim kulturnim dobrom, povjerio udruzi građana, omogućivši joj naplatu ulaznica, a time i ogromne prihode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ovi vijećnici glasali za ugovor

Radi se o dobru od nacionalnog značenja, kojim bi, valjda, trebali upravljati sukladno Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, kazao je Grbin.

Sanja Putica (HDZ) brani Društvo i ističe da su svi SDP-ovi vijećnici u Dubrovniku glasovali za potpisivanje ugovora da DPDS-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihod od ulaznica dijeli se tako da 60 posto ide Gradu, a 40 posto Društvu koje je dužno i ulaže u obnovu zidina i ostalih spomenika koji im se dodjele, objašnjava zastupnica i ističe da se kroz desetljeća Društvo dokazalo kao društvo stručnjaka koje volonterski upravlja obnovom spomeničke cjeline.

Grbin traži postupak javnog prikupljanja ponuda

Grbin ustrajava na odgovoru zašto nije osigurano da se taj ugovor sklopi sukladno odredbi zakona. Ako je Društvo najbolje za upravljanje zidinama, onda ne bi bilo problema da se sukladno Zakonu o zaštiti kulturnih dobara proveo postupak javnog prikupljanja ponuda, pa neka Društvo pokaže da su najbolji, poručuje Grbin, pitajući se koji je smisao donositi zakon koji se neće poštovati?

Taj njegov stav dijeli Hrvoje Zekanović (Hrast), ali i hvali rad DPDS-a. To je, kaže, Društvo entuzijasta, domoljuba koji od 1952. volonterski obnavljaju svoj Grad.

Koržinek Obuljen pozvala Grbina ih prijavi

Ministrica kulture Nina Koržinek Obuljen rezolutno odbacuje Grbinove tvrdnje o kršenju Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On nije prekršen, sve što ova Vlada i Ministarstvo rade, rade u skladu sa zakonom, uzvratila je SDP-ovu zastupniku. Ako mislite tako, izvolite to prijaviti, poručila mu je, te naglasila kako je primjer upravljanja kakav postoji u Dubrovniku primjer dobre prakse koje su prepoznale i međunarodne organizacije.

Izmjenama Zakona koji je dobio pohvale zastupnika, definira se da arheološke građevine sa građevinama koji se nalaze iznad površine zemlje, čine funkcionalnu cjelinu, omogućuje da se granice kulturnog dobra u registru definiraju, ne samo isključivo katastarskim česticama, nego i drugim oznakama u prostoru. To je iznimno važno i za definiranje obuhvata arheoloških lokaliteta koji su podmorski arheološki lokaliteti, objasnila je ministrica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izmjenama se ide korak dalje u pitanju prvokupa na kulturnim dobrima. Omogućujemo lokalnoj samoupravi da unaprijed, na zakonom propisan način, može donijeti odluku o tome kako će konzumirati sustav prvokupa, rekla je ministrica, držeći da će se na taj način omogućiti veća pravnu sigurnost svima koji sudjeluju u prometu nekretninama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo