Obiteljski liječnik Mario Malnar smatra da je "neetično da liječnik dobiva bilo što ako nije otvorio bolovanje", dok Đula Rušinović Sunara iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata u izjavi za HRT o ovom pokušaju države da smanji troškove za bolovanja ide i korak dalje.
"Zbog ovoga je jasno zbog čega se ne želi prihvatiti ideju o zastupnicima prava pacijenata koji bi zapravo ovo proglasili mitom i dotjerali do kraja, da netko završi u zatvoru radi takvoga mita", izjavila je Rušinović Sunara.
Batina
Država je, pak, osmislila i način prevencije zloporaba ovih stimulacija koji je pojasnio ravnatelj Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Siniša Varga.
Hrvoje Minigo upozorava da bi Hrvatsku, nastavi li se ovaj tempo, uskoro moglo napustiti četiri stotine liječnika!"Ako bilo koji liječnik uskrati bolovanje koje je bilo indicirano - slijedi kazna koja zna biti značajno veća nego što je bonus za dobro propisivanje bolovanja", naveo je. No, Hrvoje Minigo iz Hrvatske liječničke komore protestira protiv takvog izraza nepovjerenja i pritiska na liječnike, ističući da doktori moraju uvijek raditi po savjesti i pravilima struke - "autonomno, bez nagrada i kazni za rad za dobro pacijenata".
Je li problem u tome što su radnici 'stimulirani' na bolovanja?
Država godišnje troši puno na bolovanja koja pokriva - oko milijardu kuna. Međutim, Minigo ističe da za to nisu krivi liječnici, već i socijalno stanje radnika.
"Radnicima treba dati da normalno obavljaju posao i da su zadovoljni na svom radnom mjestu", ponudio je kao rješenje. Napominje i kako je čak 36 liječnika iz Hrvatske podnijelo zahtjev za odlazak na rad u Njemačku, skandinavske zemlje i Veliku Britaniju, a prosječna im je životna dob 37 godina. Velik dio njih nema ni specijalizaciju.