Nakon nekoliko tjedana zatišja epidemije koronavirusa, u protekla 24 sata u Hrvatskoj je zabilježeno jedanaest novih slučajeva zaraze, i to u pet županija. Stručnjaci upozoravaju da bi turistička sezona i dolazak većeg broja stranaca te održavanje predizbornih skupova uoči parlamentarnih izbora mogli dodatno pogoršati epidemiološku situaciju.
Ipak, piše Jutarnji list, Nacionalni stožer civilne zaštite još nema namjeru pooštravati mjere, osobito kada je riječ o zatvaranju granica prema Srbiji i BiH. Odlučili su pričekati i pratiti razvoj situacije.
Najprije zatvaranje domova za starije i nemoćne
Dođe li, pak, do drugog vala epidemije, prva mjera bit će zatvaranje domova za starije i nemoćne kako bi se zaštitila najosjetljivija populacija.
"Postupat ćemo u skladu s epidemiološkom slikom i načinom transmisije virusa. Ako bude slično kao sada, ne bismo išli u zatvaranje, nego bismo se orijentirali prema određenim dobnim skupinama stanovništva i njih bi trebalo egzaktnije štititi. Svi oni mlađi, radno aktivni, trebaju se držati distance, nositi maske, održavati higijenu i, usto, vjerojatno bi nastavili dalje raditi", kahzao je ministar zdravstva Vili Beroš.
A šef Nacionalnog stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kaže kako bi bilo dobro da građani ne napuštaju zemlju, osim u krajnjoj nuždi. Dočim šef epidemiološke službe Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Bernard Kaić, kaže da smo teoretski možda već na početku novog vala zaraze te da nije dobro što se testira sve manji broj ljudi.
Mikrožarište na Institutu 'Hrvoje Požar'
Inače, većina novozaraženih (jedna osoba iz Sisačko-moslavačke, dvije iz Istarske, po tri iz Splitsko-dalmatinske i Zagrebačke županije te dvije iz Zagreba) putovali su u okolne zemlje. A mikrožarište je Institut "Hrvoje Požar" u Zagrebu gdje je čak petoro oboljelih. Epidemiolozi još ne znaju gdje se zarazila prva osoba, budući da nije putovala izvan zemlje, a simptome je osjetila 5. lipnja.
"Vjerojatno se prvi zarazio od nekoga tko je došao iz inozemstva, i to još prije dva tjedna. Virus već dva tjedna cirkulira, ali smo to tek sad saznali", kazao je epidemiolog Kaić.
U samoizolaciji je završilo više od 70 kontakata oboljelih iz Instituta, a u Klinici za infektivne bolesti liječi se pet oboljelih osoba, od kojih je jedna povezana s Institutom "Hrvoje Požar". Nitko od njih nije na respiratoru i radi se o srednje teškim pacijentima.
'Nitko ne zna koliko će još biti valova'
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti i članica Nacionalnog stožera, dr. Alemka Markotić, kaže da je zasad teško davati ikakve procjene o drugom valu.
"Nitko ne zna hoće li biti i koliko valova. Na kraju krajeva, epidemija još nije prestala, no ako sad bude više slučajeva u više zemalja koje su bile u silaznoj putanji epidemije, može se govoriti o drugom valu", kazala je dodavši da u prilog ipak ide činjenica da se ljudi ne zadržavaju u zatvorenim prostorima kao što je to bilo u ožujku.
"Zasad ne možemo reći je li ovo početak drugog vala, no svakako je situacija zabrinjavajuća jer u šest dana bilježimo 21 novi slučaj zaraze. U našem okruženju, prvenstveno u BiH, Srbiji i Makedoniji, prošli tjedan je naglo porastao broj zaraženih pa je postojala opravdana bojazan da će se to preliti i kod nas. Sada sve ovisi o tome hoćemo li uspjeti pohvatati sve kontakte zaraženih i tako kontrolirati situaciju", kazao je za Jutarnji list dr. Branko Kolarić, epidemiolog iz Nastavnog zavoda "Dr. Andrija Štampar" u Zagrebu.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.