DRAMA U DOMU ZDRAVLJA: /

Ovisnica zbog lijeka nasrnula na liječnicu i pokušala je ugušiti

Image
Foto: Pixsell/Ilustracija, Boris Šćitar

Ni mjesec dana nakon nasrtaja na liječnika u zadarskoj bolnici, proteklog vikenda u osječkom Domu zdravlja napadnuta je liječnica opće medicine.

2.8.2016.
16:52
Pixsell/Ilustracija, Boris Šćitar
VOYO logo

U nedjelju je u osječkom Domu zdravlja napadnuta liječnica primarne zdravstvene zaštite koja je bila dežurna. Na nju je fizički nasrnula pacijentica, inače registrirana kao ovisnica. Liječnica je zadobila lakše tjelesne ozljede, ali i pomoć potražila u bolnici. U stanju je šoka te je završila na bolovanju. Napad je opisala novinarima Glasa Slavonije.

"Medicinska sestra i ja bile smo u dežurstvu kada je došla pacijentica kojoj nisam mogla izdati željenu terapiju. Počela me gušiti, grebala me je po vratu, svi smo bili u šoku jer nismo očekivali da će tako reagirati kad sam joj rekla da joj ne mogu u dežurstvu izdati terapiju i da joj to može učiniti njezina odabrana liječnica obiteljske medicine", ispričala je 33-godišnja liječnica, koja je, uz pomoć medicinske sestre, uspjela odvojiti pomahnitalu ženu od sebe i istjerati je iz ordinacije. Pozvana je policija, koja je odvela napadačicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest je uzdrmala liječničku zajednicu. Ne bez osnova, jer prije nepunih mjesec dana zabilježen je i napad na liječnika u zadarskoj bolnici. "Na žalost, liječnici obiteljske medicine svakodnevno su izloženi sve većem broju verbalnih napada, a u posljednje vrijeme i fizičkim nasrtajima pacijenata. Nasilej postaje uobičajeni obrazac ponašanja pa pozivamo nadležne institucije, Ministasrtvo zdravlja, Hrvatsku liječničku komoru, DORH, domove zdravlja i ostale da poduzmu sve mjere kako se isto ne bi događalo", poručili su iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine iz koje također upozoravaju na lošu organizaciju u kojoj, ističu, nije primjereno da liječnik obiteljske medicine ovisnicima svakodnevno spravlja njihovu supstancijsku terapiju umjesto da se pacijenti liječe i prate u centrima.

Zaštitari i izmjene zakona

U Hrvatskoj liječničkoj komori osuđujući osječki slučaj, upozorili su da u 2014. zabilježili 122 slučaja fizičkog nasilja na liječnike. "Posljedični rezultat svakog ovakvog nemilog incidenta je da jedno liječničko mjesto ostane na dulje vrijeme upražnjeno, a zdravstveni sustav u određenom segmentu ostaje bez liječnika", poručuju iz HLK-a ujedno tražeći od nadležnih da zaštite liječnike, ali i zmjene zakon kako bi nastraj na liječnika bio tretiran kao nasrtaj na službenu osobu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PSIHIČKI BOLESNIK NAPAO LIJEČNIKA: /

Slomio mu čeljust, jedva ga svladalo pet policajaca

Image
PSIHIČKI BOLESNIK NAPAO LIJEČNIKA: /

Slomio mu čeljust, jedva ga svladalo pet policajaca

"Komora stoga potiče i promjene Kaznenog zakona na način da se propišu teže posljedice u slučajevima kad je kazneno djelo počinjeno prema liječniku (u slučaju kaznenog djela tjelesne ozljede, teške tjelesne ozljede, osobito teške tjelesne ozljede, prisile, prijetnje, nametljivog ponašanja)", poručuju iz HLK-a.

Dok se liječnici bore za svoja prava i zaštitu, ravnatelju osječkog Doma zdravlja nije preostalo ništa drugo doli da ozbiljno razmisli o angažiranju zaštitarske službe. Posebice s obzirom na to da fizički napad kod njih također nije prvi put zabilježen, a povremeno im i provaljuju u prostore kako bi ukrali lijekove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo