17 mu je put i bez premišljanja odgovara zašto dolazi.
"Pa potaknulo me to što spašavaš živote drugim ljudima pogotovo ovaj separator jer ova krv ide odmah u dječje bolnice", kaže Antonio Knežević Griubišić, dobrovoljni darivatelj krvi.
Takav ili sličan odgovor vjerojatno bi dali i ostali u Petrovoj 3. Za koncentrate eritrocita i trombocita koji se izdvajaju iz njihove krvi tome je i tako, no kad je u pitanju plazma istinitost je: 60 posto. Naime toliko će plazme završiti u bolnicama za transfuzijsko liječenje. 40 posto ide u Imunološki zavod za frakcioniranje.
Na pitanje znaju li sami darivatelji što to znači frakcioniranje i da to frakcioniranje radi strana farmaceutska kompanija, ravnateljica Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu Irena Jukić kaže da smatra da dosta darivatelja zna.
"Pa nisam, ovo mi je prvi glas iskreno", kaže Antonio.
Postupak ide ovako:
"Mi prosljeđujemo kao što smo to desetljećima radili, taj ostatak, ponavljam radi se samo o jednom postotku plazme u Imunološki zavod", kaže Jukić.
"Prosljeđivati" je izraz koji se koristi u javnosti. Formalno se radi o prodaji plazme Imunološkom zavodu. Cijena je po litri: 200 kuna i uključuje testiranja na bolesti koja je prije prodaje napravio Zavod za transfuzijsku medicinu.
Od trenutka kada ta plazma prođe vrata Imunološkog zavoda – njezina vrijednost postaje poslovna tajna.
"Detalji komercijalnih ugovora se ne iznose", rekao je Vedran Čardži, ravnatelj Imunološkog zavoda.
Naime, od kad Imunološki više nema dozvolu za proizvodnju lijekova, dva su izbora: ili vrijednu plazmu za lijekove baciti ili prodati stranoj farmaceutskoj tvrtki da od nje napravi lijek.
Od 2016. godine ukupno je prodano više od sto tisuća litara plazme. Od 2016. posao dobiva švicarska tvrtka Octapharma koja se obvezala da će iz kupljene plazme proizvesti lijekove i plasirati ih isključivo na hrvatsko tržište. Konkurentske tvrtke su se žalile na transparentnost procesa, ali vrijednost po kojoj je Octapharma kupila hrvatsku plazmu i dalje je dio samo internih izvještaja.
Ako netko zna kolika je cijena da bi nadmašio da bi dobio posao od Octapharme mora sigurno ponuditi višu cijenu ako želi dobiti posao. Dobili bi možda još veću cijenu. "Možda bi možda ne bi", kaže Čardžić.
Financijski izvještaj koji kao javna ustanova podnosi Imunološki otkriva okvirne brojke. U 2021. plazma se od transfuzijskih centara kupila za oko 7 milijuna kuna, a prodala Octapharmi za dvostruko, oko 15 milijuna kuna. Godinu ranije prihod od prodaje plazme je bio i veći - 27 milijuna.
"Imunološkom je u interesu da što jeftinije kupim, a da što skuplje prodam pa da mi što više ostane. Dosta nama ostaje, dosta. Iz toga ćemo financirati izgradnju pogona za zmijske antitoksine", objašnjava Ćardžić.
Dok je Imunološki proizvodio lijekove najčešće je plazmu dobivao od studenata kojima se za to plaćalo. Oni je daju besplatno. Prije toga potpisali su izjavu kojom potvrđuju da su razumjeli da pripravci proizvedeni iz njihove krvi mogu biti korišteni i za proizvodnju lijekova. Detalji poput prodaje i izvoza se ne spominju.
"Ali ne smijemo zaboravit da je plazma prevrijedna i mislim da nitko ne bi rekao i potpisao bacite moju plazmu", kazala je Jukić.
Odnos je to koji se prije svega temelji - na povjerenju.
Pitali smo darivatelja Antonija s početka priče bi li to promijenilo nešto u njegovoj odluci? "Pa iskreno to nije moja stvar ja sam učinio jednu lijepo gestu pa sad je na njima što će s tim raditi", tvrdi Antonio.
Samo jednoj pacijentici trebalo je 927 doza krvnih pripravaka za izlječenje.