Koliko ste danas hrane bacili u smeće? Ako o tome nikad niste razmišljali, evo procjene: građanin Hrvatske na dan baci oko pola kilograma hrane, što je ukupno 380 tisuća tona na godinu ili gotovo 16 tisuća nakrcanih šlepera.
Rješenje tog problema pokušava se pronaći na dvodnevnoj konferenciji o hrani u Rijeci.
Kupci često pretjeraju u kupnji. Iako im treba jedan proizvod, pomame se za akcijom 2 plus 1 pa nepotrebno kupe 3 ista artikla. Od pet-šest banana, barem se dvije bace.
"U cijeloj Europskoj uniji procjene su da je to oko 88 milijuna tona hrane godišnje. To su brojke koje su alarmantne", rekla je Biljana Borzan, glavna izvjestiteljica EU parlamenta za bacanje hrane.
Teško će se ispuniti europska direktiva prema kojoj sve članice Unije u sljedećih 12 godina moraju količinu bačene hrane smanjiti za 50 posto.
"Hoćemo li u tome uspjeti teško je reći. Mjere koje provodi resorno Ministarstvo poljoprivrede sa svim drugim ministarstvima koje smo danas spominjali, njih šest, pratećim agencijama i službama će učiniti sve da se ta količina otpada smanji na prihvatljivu razinu", izbavila je pomoćnica ministra poljoprivrede Jelena Đugum.
Priprema se akcijski plan s mjerama za smanjenje otpada. Jedna od najvažnijih, doniranje je hrane jer podaci kažu kako je do 20 posto ljudi u riziku od siromaštva. U Rijeci tisuću obitelji ovisi o Socijalnoj samoposluzi.
"Socijalna samoposluga ima jednom u dva tjedna podjelu hrane pa možete misliti koliko zapravo oni dobiju i koliko ta hrana traje", kaže koordinator platforme Mreža hrane Zoran Grozdanov.
Mogu pomoći i građani jer je od ukupno bačene hrane čak 53 posto iz domaćinstava. U cijeloj Europi vlada ogroman nerazmjer. Jedni bacaju hranu, drugi gladuju. Sigurno je da hrane ima dovoljno za sve, samo je treba bolje rasporediti.