Nakon što je u utorak navečer evakuirano 49 osoba splitskog Doma za starije i nemoćne zbog sumnje na koronavirus, potvrđeno je kako je zaraženo 10 štićenika i četvero zaposlenika. U mnoštvu informacija koje su pristizale iz Splita posebno se ističe ona da uprava Doma nije reagirala kada je prije desetak dana otkriveno da neki štićenici imaju povišenu temperaturu. Krenule su kolati i razne priče, pa je tako jedna medicinska sestra ispričala da su "higijenske mjere na razini klinike Švarcvald". No, njezina kolegica iz Doma je za Slobodnu Dalmaciju ispričala ponešto drugačiju priču.
"Pola sata sam sinoć plakala u automobilu ispred kuće. Ne znam gdje ću, hoću li se vratiti u starački dom, hoću li produžiti u karantenu u Duilovo, ili ću ući u svoj stan i time ugroziti cijelu svoju obitelj. Sve zaraziti koronavirusom, jer ako je pola doma prebačeno u bolnicu u izolaciju, jesam li i ja zaražena?", utučeno se pita djelatnica Doma u Vukovarskoj.
Nitko ništa ne zna
Na pet katova smješteno je oko 350 uglavnom nepokretnih osoba za koje se brine stotinjak djelatnika. Nitko od njih ne zna što će se dalje zbivati; nitko ih ne upućuje ili zove na testiranje.
"Nitko nas nije obavijestio trebamo li ostati u domu, a iz svega ispada kako smo sada svi zaraženi pa ni mjera podjele djelatnika na dva tima, jedan i dva, očito neće uroditi plodom, s obzirom na to da smo mi iz drugog tima počeli svoju smjenu u ponedjeljak. Pa ako se znalo da 16 štićenika ima temperaturu, zašto još u petak nisu zvali epidemiologe za provjeru imali li korone ili ne? Sad smo i mi došli raditi i bez obzira što smo na katovima izolirani, svi prolazimo hodnikom prema kuhinji, hodnikom prema praonici, ulazimo u lift", kaže djelatnica koja je u nedjelju preuzela dvotjednu smjenu.
Nije bilo socijalne udaljenosti
Iako je uveden dvosmjenski rad te su poštovane mjere zabrane posjeta i ograničavanja protoka ljudi, virus je prodro u dom, sumnja djelatnica, zbog toga jer se nikako nije mogla poštovati propisana socijalna udaljenost.
"Pa, kako će bilo tko od nas nahraniti starca s dva metra udaljenosti, promijeniti pelenu bakici, dati injekciju šećerašu, izmjeriti tlak visokotlakašu, okupati nepokretnu osobu? A nemamo nikakva zaštitna sredstva! Zaštitno odijelo možemo samo sanjati, vizir nikada nismo ni vidjele, a maske smo platnene same šivale. Bilo je malo onih kirurških maski, a ni dezinficijensa nije bilo napretek. Jedino smo imale dovoljno rukavica", ističe.
Ugroženi životi
Odgovora na brojna pitanja, poput onog zašto nitko nije reagirao kada su štićenici dobili temperaturu, nema. Ispostavilo se kako je na drugom katu, koji je evakuiran, temperaturu imalo 10 osoba, ali i neki s ostalih katova. Medicinske su sestre morale ići od kata do kata kako bi ljudima dale terapije, pa se bolest vjerojatno tako i proširila. No, i nakon ovog ružnog događaja, osoblje, a vjerojatno ni štićenici, ne znaju što im je činiti.
"Nikakve obavijesti da se išta događa u domu. Pa imali smo priliku vidjeti situaciju u Italiji! Zašto nitko na tom primjeru nije obavio s nama edukaciju kako se ponašati, uputiti nas, već su i nas stavili kao 'topovsko meso' pred nevidljivi virus. Ugrozili su naše živote, a mi pomažemo starijima. I sada ćemo mi djelatnici biti krivi, a nismo dobili ni zaštitna odijela za rad. A tko je nulti pacijent, kako je virus ušao u dom?", pita se djelatnica, a odgovore na njezina i brojna druga pitanja trebala bi dati policijska istraga.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.