Mladenačko eksperimentiranje s drogama noćna je mora svih roditelja pa mnogi, barem u Zagrebu, sumnjive tvari koje pronađu kod svoje djece nose na anonimno testiranje u Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar. Tamo je od početka tog besplatnog projekta potkraj 2017. godine do danas stiglo više 136 uzoraka, a više od polovice bili su pozitivni, odnosno radilo se o drogama, piše RTL.
Riječ je o potpuno anonimnom i besplatnom testiranju, a rezultati su gotovi u roku od 48 sati. Ta je analiza zasad moguća samo u Zagrebu, a uzorci se moraju donijeti osobno.
'Ne tražimo ni imena ni prezimena niti druge podatke'
"(Roditelji) Bez straha mogu donijeti tu tvar, mi ne tražimo ni imena ni prezimena niti ikakve druge podatke. Kada donesu uzorak damo im šifru pomoću koje mogu pronaći rezultate na web stranicama", kazala je za RTL Martina Bago iz Službe za znanost i nastavu NZJZ-a Dr. Andrija Štampar.
Ove godine je od svih predanih uzoraka bilo 56 posto pozitivnih, dodaala je Bago rekavši kako se uočava rend porasta pozitivnih uzoraka.
U NZJZ Dr. Andrija Štampar smatraju da su roditelji sve svjesniji problema korištenja i ekperimentiranje s drogama kod djece i mladih. Rizična skupina su srednjoškolci i studenti, a stručnjaci smatraju da je najvažnije razviti odgovornost i reagirati na vrijeme.
"Mladi ljudi se od ove klasične ovisnosti o heroinu okreću sve više zlouporabi sinetskim preparatima, tzv dizalice i kanabioidi. Dostupni su na tržišu, nude se od usta do usta, od poznatih osoba, vršnjaka i protiv toga se teže boriti", kaže Zoran Zoričić, pročelnik Zavoda za ovisnosti KBC-a Sestre milosrdnice.