Boris Dežulović nikada nije znao, a niti htio, držati jezik za zubima. To potvrđuje i presuda Županijskog suda u Splitu koja kaže da je kriv što je deset osoba iz Građanske inicijative Splita u kolumni za Slobodnu Dalmaciju 2012. nazvao - gnjidama.
"Osjećam se mlado, kao da imam 26 godina, znači 1990. je, mlad sam i poletan - ni prvi ni zadnji put škartan iz novina zbog drugačijeg mišljenja. Bi li drugačije napisao tekst? Bih - napisao bih ga i žešće", komentirao je za RTL pisac i novinar Boris Dežulović.
Gnjidama ih je nazvao jer su ustvrdili da je Antonija Bilić 2011. godine bila neizravna žrtva Povorke ponosa u Splitu, koji su osiguravale tisuće policajaca umjesto da traže nestalu djevojku. Odvjetnica koja je često zastupala novinare na sudu smatra da je Dežulovićev komentar grub, ali ipak pravičan.
"Boro je, dakle, upotrijebio pojam gnjida - osoba koja ne zaslužuje nikakvo poštovanje. Mislim da u kontekstu bilo kakvog protivljenja gay paradama, zaštiti LGBT osoba, mislim da zavređuje da bude tako nazvano. Kako bi rekao Europski sud za ljudska prava, ako nekog političara ili javnu osobu nazovete idiotom, vi kao novinari imate pravo to učiniti, ali na sudu morate obrazložiti na čemu temeljite taj vrijednosni sud", pojasnila je odvjetnica Vesna Alaburić.
Slobodna Dalmacija nije se ograđivala od Dežulovićevog teksta, no kad je prije nekoliko dana stigla odluka da moraju platitit 150.000 kuna, otkazali su mu suradnju.
"Radi se o mehanizmu pacificiranji i discipliniranju novinara - pazi što pišeš. Ne vrijedi više ni ono pravilo da novina stane iza novinara u kojem je objavljen tekst. Tako bi trebalo biti po logici stvari budući da je urednik odobrio taj tekst", dodaje Dežulović, koji zadnjih dvadesetak godina slovi za najbritkije pero hrvatskog novinarstva.
Snažnu poruku poslali su Dežulovićevi kolege novinari Jurica Pavičić i Ante Tomić koji se se solidarizirali s njim i dali otkaz u Slobodnoj. Sporni Dežulovićev tekst pod naslovom 'Za njih bi bilo bolje da Bog ne postoji' u jednom su danu, u znak podrške, supotpisali deseci drugih novinara.
"Nakon gotovo tri godine i više od tri godine, kad je presuda negativna, onda se sjete da s tim tekstom nešto nije u redu, a prije toga nitko nije dovodio to u pitanje niti je tko zbog teksta sankcioniran", rekao je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković.
Leković kaže da zbog problematičnog odnosa nekih nakladnika prema novinarima stanje u novinarstvu nije puno bolje nego prije dvadesetak godina.