Vlada je u saborsku proceduru uputila Izmjene i dopune Zakona o odgoju i obrazovanju. Večernji list piše da u tim izmjenama Zakona Ministarstvo obrazovanja nije predvidjelo Okvir nacionalnog kurikula, što znači da će se dokument reformskih promjena donijeti kao zaseban zakonski akt, a evo kakve se promjene predviđaju novim zakonom.
Dopunski rad unutar zakonom propisanih 40 sati tjedno u školi
Roditelji će morati dati pisanu suglasnost za sve izborne aktivnosti, fakultativne predmete o ostale projekte koji nisu obavezni. Učenici će tjedno smjeti provoditi maksimalno 40 sati, a dopunski rad morat će se organizirati unutar tih 40 sati. Ipak, produljeni boravak u školama ovim je zakonom legaliziranl. Iako je postojao i do sada, nije bio određen u zakonu. Prema novom zakonu, broj razrednih odjela u osnovnoj školi utvrđivat će Gradski ured za obrazovanje.
Promjene i za djelatnike
Uvodi se i postupak ispisivanja učenike iz jedne i upisa u drugu školu. Učenici koji prekinu srednjoškolsko obrazovanje, nakon zakonskog roka od dvije godine moći će ga nastaviti samo u izuzetnim opravdanim životnim situacijama, dok će se onima kojima su izrečene pedagoške mjere, zakonskim propisima omogućiti njihovo ukidanje, ako su ti učenici u međuvremenu poboljšali ponašanje.
Kada je riječ o školskom osoblju, izmjene Zakona predviđaju lakši izbor ravnatelja, a školski će djelatnici moći raditi i na projektima ili fondovima EU u određenim uvjetima, kako je ranije najavila ministrica Divjak. Ipak, to će moći samo oni koji rade u školama s dovoljno zaposlenih, kako učenici ne bi bili zakinuti na satu, piše Večernji list.