Prema analizi koju je napravio dr. Ivan Čipin s Katedre za demografiju zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, udio visokoobrazovanih žena koje nisu postale majke udvostručio se u 30-ak godina. Dobar dio njih nije planirao nemati djecu, no najčešće nisu mogle naći pravog partnera.
Disbalans bračnog tržišta
Također, dio razloga zbog kojih u konkretnoj generaciji rođenoj 1970. i 1971. godine među visokoobrazovanim ženama jedna od njih četiri nije postala majkom može se, kaže dr. Čipin, tražiti i u činjenici da su u dob za rađanje stupile u ratno vrijeme.
Postoji niz razloga zbog kojih visokoobrazovane žene sve manje rađaju: od odgađanja majčinstva zbog duljeg školovanja pa posljedične veće stope neplodnosti u starijoj dobi preko stvaranja karijere do želje da steknu osnovne preduvjete prije nego što realiziraju roditeljstvo. Ipak, jedan od važnijih je fenomen koji su istraživači nazvali disbalansom bračnog tržišta.
Žene su bitno obrazovanije
Pojednostavljeno rečeno, žene u razvijenom svijetu češće završavaju fakultet od muškaraca te su bitno obrazovanije od njih. No, u ljubavnim vezama, partnerstvima i brakovima relativno su rijetki slučajevi u kojima je partnerica visokoobrazovana, a partner lošijeg obrazovanja. Jednako tako, i muškarci teško ulaze u zajednice s obrazovanijim ženama, a krivac je i dugogodišnja povijest u kojoj su žene nekada bile lošijeg obrazovanja od muškaraca.
"Postupno je kod mene prevladalo razočaranje. Bilo je pokušaja za ostvarivanjem obitelji kroz dugogodišnje veze, ali završili su bezuspješno. Ili je riječ o lošoj procjeni osobe, o muškarcima koji u zreloj dobi očito nisu dovoljno zreli. Prema braku i djeci bio je potpuno nezainteresiran. Zašto osoba s kojom sam željela imati dijete to nije željela, ne znam ni danas. Čini mi se prije da ću dobiti na lotu nego pronaći muškarca koji je spreman posvetiti se obitelji", kaže J. T. (40), diplomirana ekonomistica zaposlena u Zagrebu.
Pucaju brakovi
U Hrvatskoj djevojke čine gotovo dvije trećine studenata na fakultetima i visokim školama, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u dobnoj skupini od 25 do 34 godine žena s diplomom ima mnogo više od muškaraca - 40 prema 26 posto. "Brakovi u kojima je obrazovna razina partnera heterogena mnogo češće pucaju", kaže dr. Čipin.