Otpilili skupe, privatne borove i postavili ih na gradski trg

Posljednjih dana Daruvar bruji o tomu kako je Grad na vrlo jednostavan način došao do rijetke i prekrasne vrste srebrnoga bora koji sada okićen krasi gradski trg.

11.12.2013.
19:33
VOYO logo

Ništa ne bi bilo čudno da se nije ispostavilo da su borovi privatno vlasništvo Daruvarca Borisa Vlahovca. Naime, on ih je na tratinu ispred svoje kuće posadio još prije 20 godina.

"Tu rijetku vrstu bora kupio sam u tadašnjem Bjelovarskom vrtu i zasadio, ne samo zbog sebe, nego i zbog ljepšeg izgleda grada. Godinama sam ih doslovce timario: obrezivao, kultivirao, prihranjivao pa su izrasli u prelijepe biljke", kaže Vlahovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija odobrila rušenje borova

Naime, još u rujnu Grad je dobio zahtjev od tvrtke Darkom da, između ostaloga, i to drveće nerijetko uzrokuje zastoj i stvara štetu u glavnom kanalizacijskom priključku stambenog bloka Trga dr. Franje Tuđmana i Mihanovićeve ulice. Obaviještena je i komisija za gospodarenje zelenim površinama, koja je odobrila rušenje smreka u razdoblju mirovanja vegetacije, preporučila da ih se upotrijebi za blagdansko ukrašavanje, a da se na njihovo mjesto posade lipe kao u postojećem drvoredu.

"Drago nam je da se građani uključuju u dekoraciju grada. No, kad takvi potezi počnu stvarati probleme, valja intervenirati, kao što jesmo. Borovi krase trg, svi se dive kako su lijepi, no očito je nastao nesporazum, te se nadam da ćemo ga izgladiti. Naime, kontaktirali smo gospodina Vlahovca, te budući da je on posadio to drveće, ponudili smo da ga donacijom drva za ogrjev obeštetimo", kazali su u Gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad: Smreke su bile posađene na javnoj površini

Vlahovac kaže da će rado dočekati razrješenje cijelog nesporazuma, iako napominje da valja uzeti u obzir da je riječ o skupim borovima i 20-godišnjim ulaganjima u njihov uzgoj. No, u Gradu repliciraju da mjestom gdje su se nalazile smreke prolazi glavni kanalizacijski vod koji skuplja oborinske i otpadne vode četvrtine stanovnika grada. Ondje je već utrošeno 14.115 kuna na sanaciju vodosustava, a slijede glavni troškovi sanacije 63 metara kanalizacijskog voda, što će stajati 84.000 kuna.

"Grad podupire inicijativu građana za sađenje zelenila na javnim površinama, ali u suradnji s Komisijom za gospodarenje zelenim površinama. Smreke su bile posađene na javnoj površini bez odobrenja, što je rezultiralo spomenutom štetom", navode u Gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo