Ministri financija eurozone danas bi trebali formalno prihvatiti zahtjev Hrvatske za ulazak u eurozonu, tj. tečajni mehanizam ERM II koji je prvi korak do uvođenja eura, neslužbeno doznaje Novac.hr. Ako je suditi prema Bugarskoj, oni bi trebali odrediti vremenski okvir od oko godinu dana u kojem će zemlja poduzeti određene korake na koje se obvezala kako bi ušla u ERM2, svojevrsnu "čekaonicu" u kojoj svaka zemlja ostaje najmanje dvije godine prije ulaska u eurozonu. U tom razdoblju tečaj kune treba se kretati u definiranom rasponu u odnosu na euro.
Hrvatska prvo mora ispuniti mjere na koje se obvezala
Doduše, ulazak u ERM2 može potrajati i dulje od godinu dana, ovisno o tome koliko dugo će trebati da Hrvatska ispuni obveze, tj. mjere na koje se obvezala. Primjerice, iako se očekivalo da Bugarska uđe sredinom ove godine, još uvijek nije dobila službeni poziv.
Hrvatska ima za cilj ući u ERM2 u roku od godinu dana, a u područje eura do 2023. godine, u kojem razdoblju bi trebala pristupiti bankovnoj uniji, povećati mjere za sprječavanje pranja novca, poboljšati vođenje statistika, povećati učinkovitost javne uprave i smanjiti prepreke za poslovanje poduzeća.
Hoće li Slovenija stvarati probleme?
Iako je premijer Andrej Plenković izjavio da u ovoj fazi ne očekuje neke političke prepreke za ulazak u eurozonu, nije isključeno da Slovenija neće postaviti neke prepreke. Razlog tome je odbijanje prihvaćanja arbitražne odluke o sporu o razgraničenju za što slovenski političari smatraju da je kršenje načela vladavine prava. Ipak, piše Jutarnji list, upitno je koliko će druge članice imati razumijevanja za takve moguće Slovenske zahtjeve, budući da je za EU bilo važno dokazati atraktivnost eura kao valute i proširiti eurozonu neovisno o grčkoj krizi.
Europska unija će tijekom proces uvođenja eura pružati pomoć Hrvatskoj, a predložen je i poseban fond za financijsku pomoć. S obzirom na to da će buduće ključne reforme EU-a biti povezane eurozonom, riječ je i o političkom, a ne samo financijsko-monetarnom pitanju.