"Sisak postaje mrtav grad. Nema perspektive za mlade ljude. Mogu vam reći da je jako sumorna atmosfera i da se ljudi zatvaraju u sebe."
"Sirotinja i bijeda, ništa drugo."
Nisu iz Siska, već iz obližnje Petrinje, ali Katica i Boško objašnjavaju kako je čitava županija živjela od sisačke rafinerije i željezare. Još donedavno, život je ovdje cvao.
"Kad sam ja vozio špediciju, 15 šlepera se okretalo u željezari, nije jedan drugome smeto. Dve kompozicije vlakove je dolazilo i tovarilo cijevi u željezaru, sad nema ništa. To je katastrofa", priča Boško.
Još veća katastrofa jer na pomolu - najavljeno je gašenje proizvodnje u rafineriji koja ovaj kraj pogoni gotovo sto godina.
"Ova rafinerija je u srca Hrvatske, 50 kilometara od najvećeg tržišta u Hrvatskoj. Blizu je granica Bosne i Hercegovine i Republike Srbije, tradicionalnih izboznih tržišta. Na sjecištu cestovnih, plovnih i željezničkih puteva. Netko je pametan 1923. odlučio baš na ovom mjestu sagraditi rafineriju", kaže Predrag Sekulić, Stožer za obranu Rafinerije Sisak..
I netko je kasnije odlučio ugasiti je. Radnici nemaju sumnje - iza toga stoji MOL i njihova prljava igra kako bi se uništila konkurencija mađarskim tvrtkama.
"Ova rafinerija ima aromatski kompleks, o čemu se ne govori, na njemu mađarska rafinerija temelji svoju daljnju proizvodnju. Zašto se o tome ne govori i zašto se to ne proba revitalizirati jer stručne osobe tvrde da se s vrlo malo novaca to vrlo lako opet pokrene", kaže Sekulić.
Rafinerija, koja hrani 600-injak sisačkih obitelji, i dalje je najveći poslodavac. Prošloga tjedna održan je i prosvjed protiv gašenja proizvodnje i pretvaranja u potencijalni industrijski centar, no nisu se priključile rijeke i rijeke ljudi, koje je, čini se, uhvatila apatija.
"Najlošija nam je županija u cijeloj bivšoj Jugoslaviji. Najsiromašnija."
No, je li to tako, pitali smo i župana, HDZ-ovog Ivu Žinića. Umjesto loših stvari koje spominju depresivni građani, on ističe samo one pozitivne.
"Čitav niz projekata smo ovdje napravili i ako bi uzeli statistiku u zadnje dvije godine, ova županija je vodeća u izvlačenju novca za projekte Europske Unije, a to ćemo biti i u budućnosti. Jedan veliki projekt koji smo napravili je gradnja središnjeg pavilojna naše opće bolnice", kaže Žinić.
Još malo dobrih vijesti u inače sumornom Sisku pronašli smo u poduzetničkom centru, smještenom u kompleksu željezare na izdisaju. Tu se u tri smjene proizvode dijelovi za gigante kao što su Intel, Samsung, Sony i Bosch.
"Ako imate sat, pametni telefon, auto, svaki mikročip koji je napravljen, napravljen je u tvornici gdje su naši dijelovi napravljeni za izradu tog mikročipa", kaže Milan Sladojević, član uprave tvrtke Applied Ceramics.
Ovdje se obrađuju specifični materijali poput keramike, kvarca
i nečeg jako vrijednog u industriji.
"Jedna specifičnost Siska kao grada u Europskoj Uniji i šire je
da mi proizvodimo industrijski safir", kaže Sladojević.
Prosjek starosti među radnicima je samo 31 godinu. A jedan od njih je Damir koji se odlučio sa suprugom i djecom iz SAD-a odlučio vratiti u svoj rodni grad.
"Mogu vam reći da mi se jako sviđa i da bi ostao ovdje. Ovdje sam tek šesti mjesec, ali vidim se ovdje u budućnosti", kaže Damir Malnar.
No, u slučaju da zagusti, Damir s američkim državljanstvom u džepu ima plan B. Mnogi radnici u Sisku koji tu privilegiju nemaju, stalno pogledavaju prema obližnjem dimnjaku rafinerije. Nada za njih još uvijek tinja, ali svakim je danom sve manja.