CRKVA SE MIJEŠA I U KADROVIRANJE: /

Na čelo Zarazne mogao bi doći čovjek koji je protiv korištenja kondoma!

Image
Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL

Na konstituirajućoj sjednici Upravnog vijeća trebao bi biti izabran i novi ravnatelj Klinike za infektivne bolesti "Fran Mihaljević", a na to bi mjesto po svemu sudeći trebao doći dr.

5.5.2016.
20:06
Tomislav Miletić/PIXSELL
VOYO logo

Štoviše, Jutarnji list danas je u svojem tiskanom izdanju u tekstu pod naslovom "Nakićev čovjek nije podržan za ravnatelja u KB-u Dubrava" objavio kako je Čivljak već postao novi ravnatelj "Mihaljevića", no to nije točno.

Dopredsjednik Hrvatskog katoličkog liječničkog društva

Čivljak je aktivan član Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD), čiji je trenutno dopredsjednik, a po izvorima Libele, upravo je kontroverznom biskupu Valentinu Pozaiću, jednom od prvih svećenika koji se 1980-ih godina prošloga stoljeća počeo baviti HIV-om, vrlo stalo do toga da Čivljak postane novi ravnatelj "Mihaljevića", klinike koja se bavi dijagnostikom, liječenjem i prevencijom HIV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Zadarska nadbiskupija

dr. Rok Čivljak/Foto; Zadarska nadbiskupija

Na stranicama Zadarske nadbiskupije još uvijek stoje Čivljakovi stavovi izneseni u predavanju nazvanom "Hrvatska priča o AIDS-u", koje je održao prije šest godina u zadarskom sjemeništu "Zmajević".

"Subotom se u Engleskoj čeka u redovima u ljekarnama kako bi se kupila tableta ‘dan poslije’. Taj se antiretrovirusni lijek popije nakon spolnog odnosa kako bi se smanjila mogućnost zaraze. Ne potiče se odgovorno spolno ponašanje; apsurd je da to preporučuju zdravstveni djelatnici", rekao je tom prilikom dr. Čivljak. U negativnom kontekstu istaknuo je i ulogu seksualnih manjina u širenju virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poticanje prava homoseksualnih osoba dovodi u vezu s HIV-om

"U Hrvatskoj se puno sredstava ulaže u prevenciju među homoseksualcima, ovisnicima, a stopa zaraženih raste. Potiču se prava homoseksualnih osoba, zastupa se slobodno spolno ponašanje, uporaba kondoma. Zašto onda broj zaraženih raste? Zašto se o tome šuti?", kazao je Čivljak.

Navodi se i kako je upozorio: "Ne razmišlja se o kondomu kao o sredstvu nego se afirmira rizično spolno ponašanje i kod mladih se stvara lažan osjećaj sigurnosti da je spolni odnos u redu. To se servira mladima" te dodao da se "i u školske udžbenike mogu ‘progurati’ razni svjetonazori, te je u udžbeniku iz prirode i društva kod svoje kćeri u 3. razredu vidio da se u opisu obitelji spominje ‘mama, brat i ja’, a ne spominje se otac". O tome zašto Crkva ne odobrava korištenje kondoma nije detaljnije obrazlagao.

U predavanju se osvrnuo i na pojam Božje kazne, "koji se koristi kod zaraženih homoseksualnim putem ili intravenski".

'Bolest ne smatram grijehom'

"Bolest ne smatram grijehom. Grešno može biti ponašanje, ali bolest se ne smije tretirati kao grijeh. Kao liječnik pristupam svakom bolesniku jednako. Uvažavam njegove tegobe, bolest i za svakog pokušavam naći najbolje rješenje za spašavanje života i olakšanje patnji. Grijeh je nešto što čovjek radi mimo bolesti: ako se upušta u rizične spolne odnose, intravensku ovisnost kao način života, to spada u kategoriju grijeha", istaknuo je Čivljak u svojem izlaganju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moguć izbor čovjeka ovakvih stavova na čelnu poziciju u bolnici koja se između ostaog bavi liječenjem AIDS-a i dijagonostikom HIV-a bio bi dodatan prilog klerikalizaciji društva, tim više što uviđenje pojmova grijeha i grešnosti u kontekst suvremene medicine, bez obzira na osobne stavove, doista nije preporuka za stručnjaka koji bi trebao biti na vrhu ove cijenjene institucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike