Dr. Rajko Ostojić, saborski zastupnik i predsjednik SDP-ovog savjeta za zdravstvo, i ranije je upozoravao na preklapanje javnog i privatnog vlasništva u zdravstvu te na nepostojanje jasnih pravila igre.
"PRT/CT uređaji nisu u vlasništvu bolnica, nego su svi u vlasništvu privatne poliklinike, a za neke od njih je dozvoljeno postavljanje u bolnice. Od državnog monopola gori je samo privatni monopol", kaže Ostojić, ističući da su za spregu između privatne poliklinike i državne institucije odgovorne zdravstvene vlasti.
Prema informacijama koje su objavili neki mediji, od 2007. godine, kada je privatna poliklinika Medikol, po modelu javno-privatnoga partnerstva, u KB Sestara milosrdnica u pogon pustila prvi uređaj PET CT u Hrvatskoj, ozračeno je 17.000 ljudi. Hrvatski radiolozi upozoravaju da je, od toga broja, nepotrebno ozračeno njih čak 8.500.
Cijena od 9.000 kuna, koliko je HZZO po pregledu plaćao Medikolu, u rangu je one u klinikama u Europi, pa nije jasno, kaže Ostojić, zašto su pregledi na drugim uređajima, čija je vrijednost vrlo slična PRT CT uređaju, puno jeftiniji.
"Postoji potpuna diskriminacija, što je potpuno neprihvatljivo", kaže specijalist internist - gastroenterolog.
Ništa od rada u popodnevnoj smjeni
U cijeloj priči, naglašava Ostojić, važno je raščistiti jesu li tisuće ljudi bespotrebno ozračene. Objašnjava da je riječ o uređaju čije su mogućnosti izvanredne i da je zahvaljujući njemu spašeno puno života, ali s obzirom da se radi o kombinaciji rendgenske i radioizotopske pretrage, s njim treba biti vrlo oprezan.
"Odgovornost je na Ministarstvu zdravstva i HZZO-u, koji su dužni kontrolirati dijagnostičke smjernice, provjeravati jesu li izvršene sukladno medicini temeljenoj na dokazima", kaže Ostojić.
S jedne strane odobreno je postavljanje uređaja privatnih klinika u bolnice, a s druge strane, upozorava Ostojić, ništa nije učinjeno da se organizira rad u popodnevnoj smjeni kako bi se maksimalno iskoristili uređaji u vlasništvu bolnica.
Vezani članci:
arti-201103290062006