U Intervjuu tjedna Media servisa gostovali su članovi Nacionalnog stožera civilne zaštite, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar zdravstva Vili Beroš, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Podijelili su svoja razmišljanja o proglašenju kraja epidemije koronavirusa, potencijalnom izbijanju drugog vala zaraze, otvaranju zemlje za turiste, a dali su si i ocjene za rad.
Epidemiološka slika u Hrvatskoj je danima dobra. Nakon pet dana bez novih slučajeva, danas je zabilježeno dvoje novooboljelih. Ministar Beroš je poručio da "nema bojazni ni straha" da bi se mogla pojaviti nova žarišta ili drugi val zaraze zbog popuštanja epidemioloških mjera, dolaska turista, ali i nadolazećih parlamentarnih izbora. Mnogi smatraju da izborni proces utječe na donošenje odluka, no Beroš to odbacuje.
"Sve naše odluke su bazirane na struci. Ono što je nama bitno jest trenutačna epidemiološka situacija. Sve drugo što se događa u smislu reaktivacije života u državu, isto tako u kontekstu izbora, je nešto što mora doći jer život ne smije stati", rekao je Beroš.
Slijedi navala turista
Alemka Markotić je rekla da je još neizvjesno kada bismo mogli postati "korona-free" država. "Nema nikakvih znakova lokalnog širenja unutar Hrvatske, a za očekivati je da će povremeno biti uvezenih slučajeva s obzirom na to da situacija u svim europskim zemljama i u svijetu nije još stabilna."
Ministar Božinović je potvrdio da se u Hrvatskoj trenutačno nalazi oko 65.000 turista, a da je svoj dolazak najavilo njih još 185.000. Dodao je da bi se granice mogle otvoriti i za druge zemlje: "Europska komisija će izaći s preporukama, pretpostavljam da bi se već idući tjedan ukinule kontrole na unutarnjim granicama između članica EU-a. Razmišljat će se i možda sa 1. srpnja oko politike otvaranja prema trećim zemljama."
Capak je dodao da će se zdravstveni sustav dodatno modificirati u ljetnom načinu rada, a otkrio je i tko će snositi troškove liječenja turista koji su oboljeli ili im je zaraza otkrivena u Hrvatskoj: "Što se tiče zemalja EU-a, to je pokriveno zdravstvenim osiguranjem u toj zemlji. Naš HZZO preuzima sve troškove i nakon što se završi liječenje, šalje račun osiguravajućoj kući u bilo kojoj europskoj zemlji u kojoj je taj čovjek osiguran. Ako se radi o trećoj zemlji, postoje vjerojatno bilateralni sporazumi ili ako ne postoje oni će se uspostaviti tijekom liječenja osobe. Osoba će trebati dati dokaz da će liječenje biti plaćeno ili da će biti refundirano od osiguravajuće kuće u kojoj ima zdravstveno osiguranje."
Sve je odluke donijela struka
Ministar Beroš je prokomentirao i nekoliko slučajeva zabilježenih u jeku epidemije, koji su završili smrću pacijenata zbog drugih kroničnih ili ozbiljnih bolesti, jer su im pregledi ili operacije bile otkazane. Beroš se ne boji implikacija na zdravstveni sustav.
"Ne bih rekao da se bojimo zato što smo vrlo promišljeno postavili sve one aspekte pružanja zdravstvene djelatnosti koji su bitne i hitne. Postoji mogućnost da se i mimo toga nešto dogodilo, volio bih saznati svaki od tih slučajeva pa da vidimo o čemu se radi. Je li se nešto iskompliciralo u vezi s prolongiranim čekanjem, mogu procijeniti samo profesionalci koji se bave tom bolešću", poručio je ministar.
S poboljšanjem epidemiološke situacije, preporuke Stožera su se mijenjale; od nošenja maski, pa do skraćivanja distance. Članovi Stožera objašnjavaju da se sve mijenjalo i na razni Svjetske zdravstvene organizacije. I dalje redovno razgovaraju i prate podatke u Hrvatskoj i svijetu. Složni su da su iz prvog vala zaraze dosta naučili i da bi u slučaju drugog vala mogli brže reagirati i usmjeriti mjere na ciljana područja.
"Možda bismo za neke dijelove mogli postupno vidjeti je li mogu ostati održani u populaciji koja nije visokorizična. Međutim, kao i do sad bismo pratili svu situaciju i vidjeli što se mora zatvarati, što ne, u kojem kontekstu i u kojim situacijama. Nikada nisam rekla da ne bismo zatvarali one dijelove koji bi se pokazali rizičnima", poručila je Markotić.
'Politika nije utjecala na rad Stožera'
Na pitanje hoće li im rad u Stožeru pomoći ili odmoći na parlamentarnim izborima, Božinović je poručio: "Nikad politika nije utjecala na rad Stožera. Ovdje vidite iskusne i renomirane liječnike, stručnjake. Tu nema nikakvog povezivanja ni promišljanja na način može li Stožer koristiti ili štetiti", a Beroš dodao: "Politika je morala imati uvid u to što se događa, no struka je ta koja je predložila mjere, a politika ih je prepoznala. Ovo je savršen primjer sinergije politike i struke."
Na kraju su članovi Stožera morali ocijeniti svoj rad školskim ocjenama. Capak je bio "skroman" te si dao minus pet, dok su Božinović, Beroš i Markotić ocjenjivanje prepustili javnosti.
SDP-OV STRUČNJAK ZA ZDRAVSTVO: ‘Stožer se pretvorio u referentni centar za iznošenje podataka i u HDZ-ovu farsu’
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.