Dužnosnici vlada šest država zapadnog Balkana - Bosne i Hercegovine (BiH), Srbije, Crne Gore, Makedonije, Albanije i Kosova sastaju se danas u Sarajevu kako bi dogovorili zajedničku reakciju na odluku Hrvatske koja je povećala naknade za uvozno voće i povrće. Jedna od mogućih odluka na sastanku mogle bi biti i recipročne mjere, što znači uvođenje viših naknada na hrvatske poljoprivredne proizvode, piše Jutarnji list.
Ministri iz regije usaglasili su svoje stavove, a najvažniji od njih je ultimatum Hrvatskoj. Tako su ministri suglasni da Hrvatska ima sedam dana da povuče mjere ili će u protivnom doći do uvođenja kontramjera.
Iz Beograda i Sarajeva već su pisali Europskoj komisiji tvrdeći da je Hrvatska prekršila Sporazum o sigurnosti i pridruživanju (SSIP).
Sve je započelo nakon što je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić objavio novi Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima, a nakon toga fitosanitarni inspektori dodatno su pojačali kontrolu voća i povrća koje na tržište dolazi iz trećih zemalja koje nisu u EU, a to je šest spomenutih balkanskih država te Turska, koje je posebno izazvalo to što je od 15. srpnja povećana i naknada za inspekcijski nadzor i kontrolu usklađenosti voća i povrća sa standardima EU sa 90 na 2000 kuna (ili sa 12 na 270 eura) za svaki obavljen inspekcijski nadzor ili kontrolu, i to za svaku pojedinu vrstu voća i povrća.
Nismo morali dugio čekati na rekaciju, a prva je stigla iz Srbije.
Uprava tamošnjih carina dobila je zadatak da uz fitosanitarne i veterinarske provjere počne obavljati i laboratorijske analize svih proizvoda iz Hrvatske, a kako takve analize traju po mjesec dana, izvjesno je da mnogi proizvodi neće završiti u trgovinama u Srbiji, već na deponijima otpada. U Srbiji tvrde kako zbog malog broja laboratorija pretrage traju mjesec dana i lako je zamisliti na što će sličiti jaja, kupus ili marelice poslije 30 dana, dok ne stigne certifikat da je sve u redu.
Ovakav scenarij navodno će se primjenjivati sve dok ne reagira Europska komisija i ne suspendira hrvatsku odluku.
Žestoko su reagirali i iz Sarajeva. Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, pisao je Europskoj komisiji i tražio hitno povlačenje Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u RH, a u nedjelju je posredno najavio uvođenje kontramjera na proizvode iz Hrvatske:
“Želimo iscrpiti sve mogućnosti da se odluka povuče, ako to ne bude moguće, vrlo brzo ćemo reagirati i poduzeti mjere koja nam budu na raspolaganju”, izjavio je Šarović, piše Jutarnji list.