Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Silvio Bašić rekao je u Dnevniku HTV-a da dug veledrogerijama nije 6,5 nego 3,7 milijardi kuna. "Veliki broj bolnica koji ne plaća od 1.1.2021. je rezultat povećanja plaća. U većini bolnica osnovni limit nije dovoljan niti za plaće", dodao je.
Na pitanje koliko će novaca ponuditi veledrogerijama na sutrašnjem sastanku rekao je da to treba pitati ministra Zdravka Marića. Upitan odakle iznos od 6,5 milijardi kuna duga, iako tvrdi da je puno manji, rekao je da to treba pitati veledrogerije.
"Može biti razlika zbog načina obračunavanja duga. Oni vjerojatno računaju od samog trenutka isporuke lijeka, a ne računaju vrijeme koje je normalno predviđeno za plaćanje duga. Tu može biti razlika", rekao je Bašić.
Uzrok duga
"Dug se gomila 20 godina, dug nismo mi kreirali. Uzrok duga je nesrazmjer u troškovima liječenja, koji su vrlo veliki, i izdvajanju za zdravstvo koji su tri puta manji od prosjeka EU", rekao je Bašić komentirajući situaciju kakvo je stanje u bolnicama sa zalihama lijekova i koja je bolnica najugroženija.
Tvrdi da ni jedan pacijent neće ostati bez skrbi i da postoje zalihe lijekove u bolnicama. "Siguran sam da ćemo vrlo brzo pronaći način ne bi li zadovoljili veledrogerije u njihovim opravdanim traženjima i da život krene dalje kakav je i dosad bio", rekao je na pitanje hoće li onkološki bolesnici ostati bez lijekova.
Bašić tvrdi da je izjava ministra zdravstva Vilija Beroša, da je moguće povećanje izdvajanja za zdravstvo iz plaća, izvučena iz konteksta. "Bilo je hipotetsko pitanje, hipotetski odgovor. O svim mogućim rješenjima ćemo raspravljati i nastojat ćemo da ne opteretimo dodatno građane nego da pronađemo unutarnja financijska sredstva kojima ćemo zadovoljiti potraživanja", rekao je Bašić za HRT.
Može se dogoditi novi Agrokor?
Govoreći o situaciji s veledrogerijama, predsjednik HUP-a i čelni čovjek Plive, Mihael Furjan, za Dnevnik Nove TV komentirao je izjave Beroša i premijera Andreja Plenkovića koji je rekao kako nije računovođa pa da zna kada će se platiti drogerijama te da se priča ponavlja uoči izbora.
"Pitanje je dana kada će taj lanac nelikvidnosti puknuti", kaže i dodaje da je to sasvim realan scenarij. "Bit će kao u sustavu Agrokora, do jučer je kompanija poslovala, a kada je stalo plaćanje od banaka, jednostavno je sustav stao", uspoređuje Furjan.
Kaže kako distributeri lijekova prvo očekuju gašenje vatre pa zatim neki plan kako problem neplaćanja dugoročno rješiti. "Generirao se novi dug od novih milijardu kuna, naplati se samo 15 posto i onda je to ogroman problem. Svi mi plaćamo poreze i doprinose, nije nam jasno gdje je taj novac", kaže Furjan.
Što se tiče izjave ministra Beroša o većim izdvajanjima sa plaća građana za zdravstvo, rekao je da se kontinutirao od strane poslodavaca traže veća izdvajanja. "Kako se mogu avansno plaćati maske i cjepiva, a veledrogerije čekaju naplatu godinu dana?", pita se Furjan.