Na letu Croatia Airlinesa OU411 iz Frankfurta za Zagreb 2. svibnja, koji se deset dana kasnije pokazao kao žarište zaraze koronavirusom, bilo je 115, a ne 74 putnika i članova posade kako je tvrdio ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak, objavio je danas Jutarnji list. Capak je potom rekao kako je riječ o "nesporazumu", da su putnici bili podijeljeni u u skupine, i prema tome su im stizali podaci. "Jedan kolega radio je skupinu od 74, a to je skupina iz koje su proizašle sve dosad oboljele osobe. Drugi kolega radio je skupinu od 41 osobe iz koje zasad nema pozitivnih”.
Iz Croatia Airlines danas su poslali priopćenje u kojemu su izvijestili je sa spornog leta 2. svibnja zaraženo i dvoje pilota. "Sukladno rezultatima provedene dijagnostičke obrade Croatia Airlines može potvrditi da je dvoje pilota s leta Frankfurt – Zagreb 2. svibnja ove godine pozitivno na koronavirus, dok su svi ostali članovi kabinske posade koji su bili u izravnom kontaktu s putnicima prema istima negativni."
Dodaju kako se prisutnost koronavirusa kod članova letačkog osoblja ne može povezivati s putnicima koji su doputovali istim letom i za koje je kasnijom dijagnostičkom obradom utvrđeno da su pozitivni na COVID-19. "Piloti zrakoplova, naime sjede u kabini koja je fizički odvojena od putničkog prostora zrakoplova te tijekom, prije ili nakon leta nisu i ne mogu biti u bliskom kontaktu s putnicima", objasnili su.
Nema povezanosti između putnika i članova posade
Nadalje navode da su svi pozitivni putnici s navedenog leta radnici koji su se vraćali iz Švedske, te dvoje putnika, bračni par koji je doputovao iz Španjolske. "Po do sada dostupnim podacima, nitko od ostalih putnika i članova kabinske posade nije zaražen pa nije moguće pronaći zajedničku poveznicu zaraze kod pilota i putnika, te je nepotrebno kao razlog širenja zaraze navoditi raspored sjedenja i popunjenost zrakoplova."
Podsjećaju da je posada zrakoplova s navedenog leta odmah je po ustanovljenju prisutnosti pozitivnog putnika na letu obaviještena o događaju te je sukladno internom protokolu za postupanje u takvim situacijama preventivno oslobođena svih letačkih dužnosti na razdoblje od 14 dana, s obavezom javljanja izabranom obiteljskom liječniku te postupanja sukladno javnozdravstvenih preporukama.
"Također, sukladno procedurama i protokolu, za cjelokupnu posadu utvrđena je, kao mjera predostrožnosti, mjera samoizolacije. Njihovo se zdravstveno stanje svakodnevno prati, dok se i nadalje provode sva potrebna testiranja, brinući u svakom trenutku o sigurnosti zaposlenih, kao i putnika", naglašavaju.
Kolika je mogućnost zaraze u zrakoplovu?
Iz Croatia Airlines tvrde da su svi traženi podaci (raspored sjedenja od suspektnog putnika – red u kojem je sjedio, te dva prednja i stražnja reda) o putnicima i članovima posade na navedenom dostavljeni 8. svibnja 2020. godine Službi za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ.
"Sukladno dosadašnjim istraživanjima koje su provele međunarodne zdravstvena i regulatorna tijela, mogućnost zaraze u zrakoplovu je izrazito mala, s obzirom da zrak u putničku kabinu zrakoplova ulazi iz atmosfere te da se pritom pročišćava najsuvremenijim filterima, a u putničkoj kabini cirkulira vertikalno (odozdo prema gore i obratno), a ne horizontalno", piše Croatia Airlines.
Naglašavaju da letačka posada zrakoplova (kapetan i prvi časnik zrakoplova) sjede u pilotskoj kabini, koja je fizički odvojena od putničkog prostora te tijekom ukrcaja i iskrcaja putnika ne dolaze u bliski kontakt s njima. "Bliski kontakt kabinskog osoblja zrakoplova također je minimalan, s obzirom da su od početka epidemiološke krize uvedene mjere u sklopu kojih je ukinut servis hrane i pića u zrakoplovu, a bliski kontakt s putnicima sveden na minimum, što je sve u cilju maksimalne zaštite članova posade i svih putnika Croatia Airlinesa."
Sve o koronavirusu u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.