Lažnjak ili original? Na internetu je ponekad teško procijeniti, ali Hrvati kažu da kupuju samo provjereno.
Više od 70 posto trgovine danas se obavlja putem interneta, a to sa sobom nosi određeni sigurnosni rizik da se kupi lažnjak. Carina ih je prošle godine zaplijeninila 3407.
Odjeća, kozmetika, tkanina - sve ono što je zadržano na carini je lažno. A ono što čini razliku između lažnjaka i originala prepoznatljivo je samo iskusnom oku carinika.
"Prvo, jako je bitna edukacija carinskih službenika jer je činjenica da su krivotvorine u zadnje vrijeme sve sličnije originalnim proizvodima. Tu mi tražimo one sitne detalje gdje prepoznajemo da neka roba kvalitetom odstupa i da nije uredno napravljena", pojašnjava Ninoslav Babić iz Carinske uprave.
Naručitelju krivotvorine ne prijete prekršajni i kazneni postupak od Carine, ali im nad glavom visi novčana kazna od originalnih proizvođača, plus troškovi uništenja lažne robe. Ako kupac ne zna da je naručio krivotvoren proizvod, može se žaliti.
"On se prvo može žaliti trgovcu od kojeg je kupio taj proizvod, ukoliko ne odgovara, budući da je vjerojatno kupio preko kartice, može ta sredstva zatražiti natrag od svoje kartične kuće", kaže Danijela Marković Krstić iz Europskog potrošačkog centra Hrvatska.
Sve ima svoju kopiju - pa tako i lijekovi. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je polovina lijekova koji se prodaju putem interneta krivotvoreno. Zbog stroge kontrole, u Hrvatskoj se prošle godine nije pojavio niti jedan.
"Krivotvoreni lijekovi mogu ozbiljno ugroziti zdravlje i život pacijenata. Oni vrlo često sadrže toksične tvari. Proizvedeni su u neodgovarajućim uvjetima", kaže Jasmina Tadin, glasnogovornica HALMED-a.
I zato pri svakoj kupnji - oprez! Jer prošle godine tek svaka tisućita zaplijenjena stvar nije bila mačak u vreći.