Vladimir Šeks izjavio je kako je Ministarstvo pravosuđa 24 dana držalo optužnicu za ratni zločin protiv njega "u ladici", te da ni nakon toga nije obavijestilo Vladu i premijerku Jadranku Kosor, nego je zahtjeve za pritvaranje, pokretanje istrage i optužnice proslijedilo Općinskom sudu u Osijeku.
Potpredsjednik Sabora i HDZ-a podrobno se, sat vremena, na konferenciji za novinare bavio optužnicama iz Beograda za ratni zločin koje su upućene njemu, Tomislavu Merčepu, Branimiru Glavašu i Ivanu Vekiću.
Po njegovim riječima, optužnice su Ministarstvu pravosuđa stigle 10. kolovoza, a 14. rujna one odlaze na sud.
"Pitao sam ministraDražena Bošnjakovića kako je to moguće, da je to držao u ladici 24 dana, a da nikome nije rekao. Odgovorio mi je da on nije znao", kazao je Šeks. Bošnjaković mu je kazao da ga viši stručni referent Slobodan Čalić i ostali "njegovi savjetnici o tome nisu obavijestili ni kad je stigla optužnica iz Beograda ni kad je poslana u Osijek".
Kosor saznala dan nakon Bošnjakovića – iz medija
Kosor je pak saznala nakon konferencije koju je u Osijeku održao Ivan Vekić, a Šeks nije htio komentirati zbog čega Bošnjaković dan prije te konferencije, 20. rujna, kad se uputio Vekiću u posjet, nije izvijestio Vladu.
Nije htio komentirati kakve bi sankcije trebale uslijediti u Ministarstvu pravosuđa zbog ovih propusta.
Zakon donesen jer se srpsko tužiteljstvo ne drži sporazuma
Zakon o ništetnosti akata i odluka sudova JNA, SFRJ i Republike Srbije donesen je, tvrdi, zbog toga što Tužiteljstvo u Srbiji nije ispoštovalo sporazum s Državnim odvjetništvom RH, prema kojemu se optužnice poput ovih tretiraju tek kao kaznene prijave te se ostavljaju na postupanje hrvatskim vlastima. Odbacio je da se radi o zakonu donesenom u predizborno vrijeme, kao što su to ustvrdili u SDSS-u, budući da je potpredsjednik te stranke Milorad Pupovac kazao da se za njih odavno zna.
"Pupovac govori neistine", kazao je Šeks.
Svrha zakona je da potakne države bivše Jugoslavije da izvrše pritisak na Srbiju da ukine sporni zakon iz 2003. godine po kojem se proglasila nadležnom za procesuiranje ratnih zločina izvan svojih državnih granica, kao i da se na taj problem ukaže Europskoj uniji, dodao je Šeks.
AI i Inicijativa mladih 'bili bi zadovoljni' da je on osuđen
Obrecnuo se i na Inicijativu mladih te Amnesty International ustvrdivši da bi oni "bili zadovoljni da ja budem optužen i osuđen bez obzira na dokaze".
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković kazao je novinarima kako neće biti posljedica za njegove službenike u ministarstvu, jer smatra da nije bilo propusta u postupanju prema optužnicama koje su stigle iz Beograda.
Sve se događalo, kaže "prema redovnom tijeku zaprimanja zahtjeva za pružanje pravne pomoći", kojih u ministarstvo dnevno stiže i do četiri tisuće, u raznim predmetima.
Što se tiče Slobodana Čalića, kazao je kako čitav niz službenika u ministarstvu ima službene ovlasti jer je nemoguće njemu kao ministru kontrolirati svaki predmet.
Na pitanje zašto o optužnicama nije izvijestio Vladu, već je Jadranka Kosor o njima saznala iz medija, odgovara kako je mislio da će se to riješiti nakon što se optužnice uruče. "Nisam smatrao da je to toliko važno", izjavio je Bošnjaković.
Vezani članci:
arti-201109210846006 arti-201109221245006 arti-201109210514006 arti-201109220002006 arti-201109210687006 arti-201109290439006