Odgađanje velikih proslava baš poput vjenčanja veliki je udarac poduzetnicima koji su godinu planirali na sada zbog epidemije neodržanim okupljanjima.
Dio njih od Vlade traži da im od lipnja dozvole okupljanja od 150 ljudi. U protivnom mogli bi dodatno rezati.
Ovo je samo jedna od tri sale za vjenčanje restorana na zagrebačkom jarunu. Ne rade već dva mjeseca, a za sada tako i ostaje.
"U ovoj sali otkazano je 40 vjenčanja od tih 40, 30 ih je prebačeno za druge termine ili za sljedeću godinu", rekao je Darko Šikoranja, voditelj sale i cateringa.
Ostaje im tek čekanje na odluke stožera, a do tada borba za opstanak. Ne samo onih koji se bave organizacijama vjenčanja, evenata već i svih popratnih djelatnosti.
"Od cvijeća, lokacija, frizera, haljina, šatora, limuzina. Brojke koje smo izračunali kreću se oko četiri mlijarde kuna", izjavila je Iva Kraljević, organizatorica vjenčanja.
Zato se poduzetnici glasno zalažu da se dozvole okupljanja do 150 ljudi da mogu dalje ili barem da znaju kada će moći. Predlažu početak lipnja.
"Mi to trebamo znati jučer. To su stvari koje se ne planiraju ad hoc, mi možemo s danas na sutra dogovoriti odlazak u restoran ili na piće, ali ovo iziskuje cijeli niz dogovora koji uključuje mnogo elemanata", poručila je Ana Lisak, vlasnica cateringa.
Odluka će ovisiti o dogovoru Vlade i Stožera, uvjeren je epidemiolog Bernard Kaić. On bi, kaže, disko klubove i vjenčanja dozvolio tek kad budu potpuno sigurni da sve ranije mjere popuštanja nisu dovele do pogoršanja situiacije.
- Prazne sale, ne rade cvjećari ni fotografi: Otkazano na tisuće vjenčanja, a odgađaju se i - sprovodi
"Sad si zamislite da netko tko je zaražen dođe na vjenčnje, oni plešu. Zaborave koja je njihova čaša, slušaju glasnu muziku puno viču da je nadglasaju, puno je veća mogućnost prijenosa zaraze na nekom vjenčanju nego na poslovnom sastanku", rekao je Bernard Kaić, epidemiolog HZJZ-a.
Poduzetnici koji sudjeluju u ovoj industrtiji nude i konkretna rješenja.
"Ništa prljavo i čisto ne ide zajedno, bifei ne bi bili klasični nego odvojena hrana i gost, a konobar mu to daje u ruke", pojasnila je Ana Lisak, vlasnica cateringa.
Spremni su pridržavati se i poduzeti sve da im se dozvoli da rede. U suprotnom, kažu, dogodit će se val otpuštanja radnika, a neke bi tvrtke koje žive samo od toga mogle i propasti.