Sramota po DORH i USKOK? /

Bivši šef USKOK-a kaže da slučaj 'Žalac' uopće nije morao ostati u ladici, otkriva alibi odlaženje DORH-a na sud

Image
Foto: RTL

Bivši ravnatelj USKOK-a komentirao je u RTL-u Danas kako to da USKOK, kako otamo tvrde, nije proslijedio slučaj 'Žalac' zato što nije bilo izvida

21.11.2021.
19:10
RTL
VOYO logo

Dakle, može li se govoriti o povjerenju ili o nepovjerenju u pravosuđe Republike Hrvatske? Riječ je o danima nakon što je uhićena tužiteljica koja je radila na predmetu "Agrokor", da bi potom optužnica na koju je država potrošila pet milijuna kuna, bila povučena. 

A onda i skandal da je USKOK milijunski predmet Gabrijele Žalac držao u ladici kao "statistički zatvoren". Znamo kako je to išlo s intervencijom Ureda europskog javnog tužitelja...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivana Ivanda Rožić sve to komentira s bivšim ravnateljem USKOK-a Željkom Žganjerom.

Je li ovo najveći poraz za Državno odvjetništvo i USKOK do sada?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidjet ćemo zapravo. Mogao bi biti jedan vrlo, vrlo ozbiljan poraz, ali on to još uvijek nije. Mislim da je preuranjeno i da je prilično, onako, dvojbeno govoriti o nekompetenciji DORH-a i USKOK-a.

Ali, nakon afere s Gabrijelom Žalac i svega što se tu otkrilo, je li po Vama normalno da dvije čelne žene tužiteljstva sazovu konferenciju za medije i kažu: Je, da, bio je propust, ali sankcija neće biti, neće nitko odgovarati...

Što je tu bilo posrijedi, nije mi jasno. A zapravo pojašnjenje mi nije ponudila niti glavna državna odvjetnica kao niti ravnateljica USKOK-a u svom javnom medijskom istupu. Priznat je propust. Koja je stvarna narav tog propusta teško mi je govoriti.

Oni kažu predmet je stajao u ladici. Nisu ga proslijedili Europskom javnom tužitelju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Blamaža u nastavcima /

Zašto je predmet 'Žalac' čamio u ladici? Kako to DORH i USKOK nisu uočili mjesecima ono što jesu kolege s razine EU-a?

Image
Blamaža u nastavcima /

Zašto je predmet 'Žalac' čamio u ladici? Kako to DORH i USKOK nisu uočili mjesecima ono što jesu kolege s razine EU-a?

Zato što izvidi nisu bili aktivni. To je jedna formulacija, meni osobno čudna i ne vidim kakva bi to bila zapreka, ako izvidi i nisu aktivni, da se analizom tog predmeta procijeni da je suspektno postupanje sa sredstvima EU-a, da postoji Ured europskog javnog tužitelja koji je izravno nadležan za to i da se onda predmet dostavi na razmatranje tom uredu kao mjerodavnom tijelu za takvu vrstu mogućeg kriminala.

Bili ste ravnatelj USKOK-a, znate kako funkcionira pravosuđe, sad kad gledate iz perspektive u kojoj se nalazite, gdje su ključni problemi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znate li koji je mogući ključni problem? Kad se dogodi problem sa "Agrokorom", pa smo u stanju, ajde pretjerat ću, izvanrednog stanja, onda je na neki način cijeli sustav obezglavljen, pa je obezglavljen i DORH i USKOK, županijsko državno odvjetništvo. Radi se o jednoj iznimno složenoj činjeničnoj i pravnoj materiji, s tim što postoji jedan pritisak da se to čim prije uobliči u neku meritornu odluku. Ako bi se išlo na neki ishitreni odbačaj kaznene prijave, onda se špekulira, a kako će javnost reagirati na takvu odluku. I onda se ulazi u nekakve aranžmane s KPMG-om koji su u najmanju ruku suspektni. Ne bih htio pojašnjavati, Visoki kazneni sud se jasno očitovao što misli o tom izvještaju i zapravo što traži od prvostupanjskog suda da nedvosmisleno provjeri da bi uopće moglo biti razgovora o tom izvještaju kao o nekom vještačenju ili pak kao o nezakonitom dokazu koji mora biti izuzet iz spisa.

Što mislite kakva je sudbina te optužnice, vidjeli smo da je povučena. I sami kažete da je vještačenje KPMG-a sporno, svi kažu da je to sukob interesa, i Visoki kazneni sud.

Visoki kazneni sud se nije jasno i decidirano odredio, ali je zapravo prihvatio stajališta branitelja i ukinuo je taj dio odluke optužnog vijeća Županijskog suda u Zagrebu koji je afirmirao taj izvještaj KPMG-a kao nešto što je podobno da bude dokaz u postupku i da se na njemu temelji odgovarajuća sudska odluka.

Kako je to bilo u vaše vrijeme? Ima li pritisaka na ravnatelja USKOK-a, je li on samostalanu odlučivanju? Ili o svemu odlučuje glavni državni odvjetnik?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj USKOK-a je izravno odgovoran glavnom državnom odvjetniku, odvjetnici. Ravnatelj ili ravnateljica USKOK-a ne zna da li je i u kojoj je mjeri glavni državni odvjetnik na neki način u konaktu s nekom politikom ili njenim najvišim predstavnicima. Ja to ne mogu tvrditi. Govori se da su DORH i USKOK zapravo lutke na koncu aktualne državne politike. Međutim, postoje neki podaci koji to ozbiljno dovode u sumnju. Pazite, taj DORH, a i USKOK, procesuirao je predsjednika HDZ-a. On je sad čovjek koji je osuđen na viđegodišnje kazne zatvora (Sanader). Po prvi put u povijesti neovisne Hrvatske jedna je politička stranka, i to ne bilo koja, nego HDZ, pravomoćno osuđena zbog kaznenog djela. Postoji niz dužnosnika HDZ-a koji su predmet istraga i sudskog postupka. Prema tome, to su neki argumenti koji dovode u pitanje jesu li doista DORH i USKOK na uzici vladajuće stranke, odnosno HDZ-a.

Sve to traje dosta dugo. Imamo i dalje predmet Vidošević, pa Merzel, koji traju godinama, još nemamo niti nepravomoćnu presudu. Kako vratiti povjerenje? Mislite li da je to uopće moguće?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Može se, ali to je jedan težak i mukotrpan put i posao. Uvijek javnost podrazumijeva da USKOK i DORH sve moraju napraviti perfektno. Pa ako sto puta stvar naprave perfektno, a jedan put naprave grešku, onda su 101 put napravili ozbiljne greške. To je ta sudbina koja prati DORH i USKOK i nažalost treba uložiti dosta truda i muke... Ali, primarno je imati pametne ljude u DORH-u i USKOK-u koji misle svojom glavom, koji imaju integritet, koji su spremni kazati: Ovdje nema ništa, ja odustajem od toga, zašto i zbog čega, imate moju odluku, izvolite pročitajte, to su stajališta DORH-a i USKOK-a iza kojih mi stojimo i, ako treba, i odgovaramo za to. A ne, dvojbeno je, pa idemo prema sudu da vidimo što će sud odlučiti. Ja sam u svoje vrijeme svjedočio toj logici: Ne znamo što ćemo, pa onda kažemo alibi, idemo na sud, pa ćemo vidjeti što će sud kazati. Ne! Na sud se mora ići s punim i pouzdanim saznanjem što se na sudu može dogoditi, kako stojimo s predmetom na sudu.

Cijeli razgovor pogledajte u videoprilogu:

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo