Birokrati 'žderu' stotine milijuna kuna godišnje!

28.1.2010.
11:38
VOYO logo

Treba napomenuti da vanjski suradnik često radi za puno veću plaću od državnog službenika nekog ministarstva, te da je čak 11 od 16 Vladinih ureda zapošljavalo na takve ugovore, iako su nezakoniti, piše Novi list. Ali se tako godišnje iz državnog proračuna izvuku na stotine milijuna kuna.

I dok državna poduzeća odgovaraju za ovakve propuste, još uvijek nije poznato je li netko u državnoj upravi stradao zbog nezakonitog zapošljavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201001260119006Navode da Vlada, Sabor, ali i Vladine agencije, uredi i pojedina ministarstva krše zakone koje su oni sami donijeli ili pripremili, pa za poslove za koje država plaća tisuće službenika angažiraju dodatne ljude na ugovor o djelu. Iako im je dopušteno da na vanjske suradnike troše tek dva posto godišnjih sredstava za plaće, događa se i to da se na takve poslove potroši skoro desetina ili čak trećina u pojedinoj instituciji, a radi se o milijunskim iznosima.

Crni ministri Božidari

Državna revizija upozorila je da su tri Vladina ureda – za odnose s javnošću s 30 posto, za ljudska prava s 25 posto i za zlouporabu opojnih droga – u 2008. godini bila definitivno najgora po tom pitanju, pa su nekoliko desetaka puta premašivale zakonski maksimum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo regionalnog razvoja potrošilo je čak 20 milijuna kuna u 2008. godini na ugovore o djelu, a Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture – šest milijuna kuna. Ministarstvo Božidara Kalmeta zapošljavalo je ljude za poslove za koje imaju službenike i koje mogu raditi isključivo državni činovnici, dok je ministarstvo Božidara Pankretića putem ugovora o djelu plaćalo i stalno zaposlene!

Što uopće radi to Ministarstvo uprave?

Očigledno se radi o situaciji u kojoj su državna tijela kao poslodavac generatori nezakonitosti, kažu u sindikatu.

"Postavlja se i pitanje uloge sustava nadzora zakonitosti rada državnih tijela. Na ovu pojavu trebao je upozoriti i sankcionirati je Središnji državni ured za upravu, odnosno Ministarstvo uprave, a ne Državna revizija", ističe Siniša Kuhar, glavni tajnik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo