Održana je predzadnja sjednica Vlade u ovom sastavu, a iako se očekivalo da će Andrej Plenković konačno obznaniti strukturu nove Vlade za sastavljanje koje kasnije danas očekuje mandat od predsjednika Republike Zorana Milanovića, on to nije učinio. Predsjednik HDZ-a i tehničke Vlade je samo ponovio da će sredinom idućeg tjedna biti konstituirajuća sjednica Sabora, a zadnja sjednica ove Vlade bit će održana u utorak, kad će objaviti i zadnje odluke Vlade na kraju mandata.
"Danas je dan kada će biti objavljeni rezultati izbora i nakon što Državno izborno povjerenstvo (DIP) to objavi, ja ću predsjedniku Milanoviću donijeti potpise većine kako bi dobili mandat", kazao je Plenković.
Podsjetimo, da mu je poznat izgled i sastav nove Vlade, koja bi
trebala biti manja, te da će o svemu javnost danas
detaljnije izvijestiti, Plenković je najavio nakon jučerašnjeg
sastanka u jednom zagrebačkom restoranu gdje je okupio 76
saborskih zastupnika i zastupnica koji mu daju potporu da bude
novi mandatar. No, o arhitekturi nove Vlade trebao bi se
napokon izjasniti nakon dobivanja mandata na Pantovčaku.
Plenković kasnije ide na Pantovčak pa putuje u
Bruxelles
U uvodu se Plenković osvrnuo na ulazak Hrvatske u takozvanu čekaonicu za euro istaknuvši da je riječ o velikom uspjehu te je podsjetio da danas putuje u Bruxelles.
"Na nama je da ostvarimo naš strateški cilj ulaska u eurozonu", kazao je Plenković i najavio da će se popodne u Bruxellesu sastati s predsjednicima Europske komisije i Europskog vijeća uoči sutrašnjeg summita.
Podsjetio je i na sastanak s kolegama iz Slovenije vezano uz mjere oko borbe protiv koronavirusa, a sve u cilju što bolje turističke sezone.
Beroš: Najkraći put do suzbijanja epidemije je pridržavanje nužnih mjera i preporuka epidemiologa
Što se tiče dnevnoga reda današnje sjednice Vlade, ministar zdravstva Vili Beroš objavio je najnovije informacije o aktualnom stanju i poduzetim aktivnostima vezanim za koronavirus i aktivnostima Stožera civilne zaštite: "U Hrvatskoj su trenutno 1204 aktivna slučaja koronvirusa, 132 osobe su na bolničkom liječenju, a petoro pacijenata je na respiratoru. U ovom valu epidemije preminulo je 12 osobe, većina ih je imala teške komorbiditete. Postotak pozitivnih osoba na virus u odnosu na broj testiranih iznosi 4,05 posto, a prosječna dob je 47 godina''.
"U proteklom tjednu nije bilo novih žarišta, još uvijek su aktivna žarišta s vjenčanja i drugih velikih okupljanja na više mjesta u zemlji. U Umagu je pozitivno više zaposlenika i korisnika doma za stare i nemoćne. Epidemiolozi provode testiranja, a više je osoba u samoizolaciji. Možemo reći da smo svjedočili izvrsnim rezultatima nakon popuštanja mjera, no u zadnjih dvadesetak dana situacija se pogoršala i bilježimo porast broja zaraženih, stoga svakodnevno donosimo selektivne mjere razmjerno epidemiološkoj situaciji. Najkraći put do suzbijanja epidemije je pridržavanje nužnih mjera i preporuka epidemiologa. Hrvatska je pokazala zrelost i sposobnost izuzetne samodiscipline na samom početku epidemije. Vrijeme je za ponavljanje takvog obrasca ponašanja'', poručio je Beroš.
Zbog pojačanih potreba dosad su organizirane Covid ambulante u sklopu primarne zdravstvene zaštite u 10 županija na 23 lokacije. Također, Ministarstvo zdravstva dostavilo je uputu svim bolnicama koje imaju ugovorenu djelatnost ginekologije i opstetricije o zbrinjavanju trudnica, rodilja i babinjača tijekom trudnoće i porođaja u skladu s preporukama stručnjaka. Odlukom o privremenom rasporedu liječnika specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine iz šibenske je bolnice raspodijeljen u Opću bolnicu Zadar.
Božinović: Nije namjera uvesti sankcije, nego normalno funkcionirati
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je da je Stožer civilne zaštite pojačao nadzor u posljednje vrijeme te je također apelira na odgovorno ponašanje: ''Građani i organizatori u velikoj većini se drže propisanih mjera, negdje oko 96,8 posto. Nije namjera uvesti sankcije, nego normalno funkcionirati''.
U proteklom su tjednu na razini države lokalni stožeri u suradnji s policijom i Državnim inspektoratom proveli ukupno 9757 nadzora te je utvrđeno 317 nepravilnosti, što čini 3,2 posto, izvijestio je i dodao da su se u nadzor uključili inspektori Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, koji provjeravaju pridržavaju li se prijevoznici i putnici epidemioloških mjera u javnom gradskom, međugradskom i pomorskom prijevozu.
Istaknuo je i da je cilj da u Hrvatskoj sigurno borave domaći i strani turisti, a trenutno je u Hrvatskoj 492.000 turista, od čega je 85 posto stranih. Božinović je podsjetio i da je Nacionalni stožer civilne zaštite u prethodnih tjedan dana donio više odluka ili selektivnih mjera, poput one da u luke mogu uplovljavati brodovi do 200 putnika te je proširena odluka o nošenju maski, a produžen je i rok primjene odluke o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prijelaza do 31. srpnja.
Produžena obustava ovrha
S obzirom na situaciju s koronavirusom produžuje se rok trajanja posebnih okolnosti do 18. listopada 2020., a to znači da se nastavlja zastoj provedbe ovrha na novčanim sredstvima i provedbe svih ovršnih postupaka do navedenog datuma, kazao je ministar financija Zdravko Marić.
Što se tiče brojki, Fina je 18. travnja zastala s provedbom ovrhe na novčanim sredstvima za ukupno 244.865 ovršenika fizičkih osoba i tako se zastalo s provedbom 1.089.620 osnova za plaćanje, a ukupan iznos nenaplaćenog duga ovršenika fizičkih osoba za koji se zastalo u provedbi ovrhe iznosi 23,9 milijardi kuna.
U blokadi je i dalje ostalo 8.015 ovršenika fizičkih osoba, budući da su u njihovim očevidnicima evidentirane ili tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta, ili tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću, ili tražbine po osnovi dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ili mjera osiguranja iz kaznenog postupka ili se radi o provedbi ovrhe po računu specifične namjene, pojašnjava se u odluci Vlade.
Do stupanja na snagu Zakona o interventnim mjerama utvrđeno je 105.184 aktivnih sudskih i javnobilježničkih ovršnih postupaka, uključujući i ovrhe na nekretninama, pokretninama i novčanim sredstvima građana i gospodarskih subjekata, navodi se između ostalog u odluci Vlade.
APIS-u ugovor za izradu digitalne platforme za praćenje koronavirusa
Vlada je na današnjoj sjednici izmijenila Odluku o izradi digitalne platforme i uspostavu interoperabilnosti u svrhu praćenja i suzbijanja zaraznih bolesti. U nadležna tijela za njezinu izradu i uporabu uključila je Ministarstvo zdravstva, a platformu će izraditi APIS s kojim će ugovor potpisati ministar zdravstva koji je, prema odluci, zadužen i za imenovanje koordinatora provedbe izrade platforme.
Sredstva za provedbu odluke, odnosno za prvu fazu izrade digitalne platforme u iznosu od 625.000 kuna s uključenim PDV-om, osigurat će se preraspodjelom sredstava u državnom proračunu na pozicijama Ministarstvo zdravstva.