Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da u Hrvatskoj raste broj novozaražnih koronavirusom i broj hospitaliziranih upozorivši da moramo biti odgovorni kako bismo spriječili rast brojki i rasteretili zdravstveni sustav. "Nitko nema staklenu kuglu da bi mogao predvidjeti krah. Naravno da je on moguć, ali ja kao odgovorna osoba radim svakodnevno kako bismo omogućili maksimalno funkcioniranje društva", rekao je Beroš.
Dodao je da će napraviti sve da zdravstveni sustav funkcionira čim dulje i čim bolje. "Napravit ću sve da se omogući maksimalno dobro funkcioniranje u kontekstu ove krize. Javlja se veliki broj umirovljenih liječnika, studenata i učenika srednjih škola", rekao je te pozvao i druge da im se priključe u suzbijanju epidemije.
Potreban je balans
Beroš je rekao da u Stožeru svakodnevno analiziraju više faktora, a ne samo broj novozaraženih i hospitaliziranih te da to uključuje i način širenja i pojavu žarišta. "Mnoge države uvode lockdown, a izostaju rezultati tih mjera. Ja uvažavam, i sve slušam, razumijem i epidemiologe koji kažu da trebaju jače mjere, ali treba sagledati i gospodarstvenike kojima su i ove mjere previše. Treba naći balans", kaže.
"Mi smo uvijek korak ispred potreba. Najbolji primjer vam je što smo već sad upogonili Arenu jer smatramo da će proći dugo dokad je trebamo upogoniti. Nemojte me sada hvatati za riječ, dugo mogu biti dani, ali i tjedni", rekao je Beroš.
Prigovori na liječnike opće medicine
Kritizirao je liječnike opće i obiteljske medicine na čiji rad dobiva primjedbe građana. "Dobivamo dojave da liječnici obiteljske medicine ne obavještavaju ni osobe koje su zaražene, ni kontakte. S obzirom na to da je i WHO objavio da je potraga kontakata, tzv. 'contact tracing', jedna od najučinkovitijih metoda, potrebno je da se svi angažiramo. Znamo i sami, svjedočimo tome da su kapaciteti epidemiologa ograničeni."
Upitan što očekuje od liječnika obiteljske medicine, rekao je da očekuje da uvedu u centralni registar osobu koja je pozitivna na koronavirus, koja je njihov osiguranik te po mogućnosti njezine kontakte. "Po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti uloga je primaraca da sudjeluju u tome", upozorio je.
Govoreći o popunjenosti bolnica, rekao je da je u primarno-respiratornom centru u KBC-u Split popunjenost 50,68 posto u odnosu na sada pripremljene kapacitete, a to je 75 pacijenata. Ako se poveća broj oboljelih, KBC Split će se vratiti na režim od proljetos.
"U KBC Rijeci popunjenost je 30,43 posto, oni imaju 21 bolesnika. KBC Osijek ima popunjenost od 51,38 posto, tj. 93 bolesnika. KB Dubrava ima popunjenost od 90,20 posto. Jučer je došlo dodatnih deset respiratora, od čega jedna tehnički nije adekvatan, dakle devet, a pripremamo i novu tranšu", rekao je Beroš i dodao da je Klinika Fran Mihaljević već dulje vrijeme popunjena i da ne možemo računati da oni mogu širiti kapacitete.
Beroš podržao liječnicu iz KB Dubrava
Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je danas da ne podržava "javnu hajku" na liječnicu koja je javnosti iznijela probleme u KB-u Dubrava, tvrdeći da u Respiracijskom centru bolnice nema lijekova i hrane za bolesnike. "Ne podržavam javnu hajku na osobu koja je u javnost iznijela probleme u KB-u Dubrava. Svaki konstruktivno iznesen komentar, ako je utemeljen ili istinit, pa i javno, dobrodošao je jer time postajemo još bolji u onome što radimo. Trebamo se usmjeriti na rješenja i djelovati na temelju rezultata zdravstveno-inspekcijskog nadzora", napisao je Beroš na Facebooku.
Beroš je jučer izjavio da u KB-u Dubrava još traje nadzor zdravstvene inspekcije, a prema preliminarnim podacima tamo nije bilo značajnijih propusta. Liječnica je u svom pismu navela kako bolesnici nisu adekvatno zbrinuti, da obroke ne dobivaju svakodnevno, da u centru ne postoji adekvatna količina lijekova. Navela je i primjer starije bolesnice koja je tri dana ležala gola u sobi i bila izložena stalnim pogledima. Podržalo ju je tridesetak liječnika koji rade u Respiracijskom centru.
Marušić tvrdi da se ne provodi progon
Potporu liječnicima u njihovim naporima da u toj bolnici osiguraju kvalitetne standarde liječenja za pacijente oboljele od covida-19 izrazila je u srijedu i Hrvatska liječnička komora (HLK) koja traži da uprava bolnice krene rješavati probleme navedene u pismu. HLK ocjenjuje krajnje neprihvatljivom namjeru uprave da istražuje liječnike koji, upozoravajući na ozbiljne probleme u pružanju zdravstvene zaštite pacijentima, postupaju sukladno Kodeksu medicinske etike i Hipokratovoj prisezi.
Ravnatelj KB-a Dubrava Srećko Marušić izjavio je za Index da se u KB-u Dubrava ne provodi nikakav progon osoba koje ukazuju na moguće nepravilnosti. Marušić kaže da se liječnica potpisala na pismo, pa je njezin identitet poznat i ne provodi se nikakva istraga. Nakon primitka pisma zatražili su provedbu nadzora Povjerenstva za unutarnji nadzor KB-a Dubrava, kojem je cilj utvrđivanje i otklanjanje mogućih nepravilnosti u radu Primarnog respiratorno-intenzivističkog centra. Marušić tvrdi da autorici pisma nitko nije prijetio te je odbacio bilo kakvu mogućnost davanja otkaza.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.