U Hrvatskom saboru traje rasprava o izvješću o učincima mjera iz Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti tijekom epidemije covida-19, od prvog zabilježenog slučaja zaraze koronavirusom u Hrvatskoj, 25. veljače 2020. godine pa do 15. siječnja ove godine.
Na početku rasprave, zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić kazala je da je izvješće upitne vjerodostojnosti. Rekla je da se u izvješću navodi kako će "Hrvatska postati dilerom cjepiva, da ćemo nabavljati više cjepiva nego što nam treba da bismo EU učinili privlačnim tržištem, a nakon toga ćemo to cjepivo preprodavati ili donirati".
Zekanović: Jesu li Bosanci pametniji od nas?
Anka Mrak Taritaš u ime kluba stranaka Centar i GLAS kazala je kako je očekivala analizu, ali da je ona izostala.
"Trebala nam je analiza pogrešaka iz koje bismo naučili da nam se u budućnosti takve stvari ne događaju. Izvješće treba biti kao svako drugo, niz zaključaka što činiti u budućnosti. Ovo je trenutak kada u Saboru možemo raspravljati o nečemu što nam je postala svakodnevica, odnosno o onome što sigurno ne želimo da nam bude svakodnevnica", rekla je Mrak Taritaš.
Radu Borić iz Nove ljevice zanimalo je kakav je stav Hrvatske o drugim cjepivima te je li napravljeno ikakvo istraživanja u vezi toga. SDP-ovac Peđa Grbin upitao je zašto se dugo čekalo sa strožim protuepidemijskim mjerama, a Hrvoje Zekanović iz Hrvatskih suverenista pitao je kako to da u BiH nema strogih mjera, a broj zaraženih pada, dok u Hrvatskoj brojke također padaju, a imamo strogi lockdown.
“Zanima me, jesu li Bosanci pametniji od nas ili smo možda mi pametniji? U čemu je problem", zapitao se Zekanović.
Beroš: Mjere smo donosili pravovremeno
Zastupnicima se obratio i ministar zdravstva Vili Beroš rekavši da je Stožer donosio mjere pravodobno i u skladu s epidemiološkom situacijom. Objasnio je i kako se nabavljalo i distribuiralo cjepivo u Europskoj uniji.
"Sporazumom od 30. srpnja 2020. države članice EU-a ovlastile su Europsku komisiju da u njihovo ime pregovara s proizvođačima cjepiva u vrijeme dok se još nije znalo tko će i kada razviti cjepivo te sklapa sporazume o prethodnoj kupnji s onima za koje smatra da će ipak uspjeti proizvesti cjepiva", kazao je Beroš.
Istaknuo je kako su doze bile raspoređivane prema metodologiji Eurostata, solidarno prema proporcionalnom broju stanovnika.
"Hrvatska je dosad pristupila sporazumima s pet proizvođača cjepiva da bi količina doza bila dovoljna za besplatno cijepljenje svih građana Hrvatske. U tu svrhu, do 15. siječnja rezervirali smo 6,8 milijuna doza cjepiva što pokriva naše potrebe", kazao je ministar zdravstva.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.