BBC: /

Hrvati ugrožavaju vrste stare milijune godina

Cijele životinjske vrste mogle bi biti izbrisane s lica Zemlje zagađenjem i brojnim građevinskim radovima u Hrvatskoj, objavio je u četvrtak u dramatičnoj reportaži britanski BBC.

2.9.2011.
10:01
VOYO logo

Novinaru BBC-a informacije o građevinskim radovima koji uništavaju životinjske vrste stare milijunima godina iznijelo je više hrvatskih biospeleologa predvođenih Janom Bedek, no i pojedini službenici državnih institucija, koji tvrde da se u podzemnoj mreži speleoloških objekata u podzemlju Hrvatske krije najbogatija podzemna fauna na svijetu.

Već je poznato da je Hrvatska s mnoštvom endemskih vrsta u špiljama i jamama poznata diljem svijeta u znanstvenim krugovima. No, kako upozorava BBC-jev novinar, ''Hrvatska se oporavlja od dekada komunizma i razornog rata, sa željom da se razvija. Očekuje se ubrzano pridruživanje EU i Vlada planira niz projekata izgradnje cesta, željeznica i hidroelektrana''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novinar objašnjava kako neki od tih projekata ugrožavaju i prirodno podzemno bogatstvo. Kao primjer koristi Vilinu špilju, koja sadrži i arheološke nalaze, a koja je uključena u neobičnu ''hidro-električnu'' shemu po kojoj će ta špilja uskoro biti poplavljena, piše Novi list.

Kornelija Pintarić, ravnateljica Uprave za zaštitu prirode pri Ministarstvu kulture, potvrdila je za BBC da će neke vrlo vrijedne špilje biti zauvijek izgubljene zbog ''izgradnje nekih dijelova nacionalne infrastrukture''. Bedek i njezine kolege, međutim, upozorili su da su voditelji mnogih takvih projekata sad u žurbi da dobiju dozvole prije no što Hrvatska uđe u EU, koja je poznata po vrlo striktnim zakonima očuvanja prirode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članak:

arti-201006210010006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo