BARIŠIĆ SIPA DRVLJE I KAMENJE PO DIVJAK: /

Sud odbio žalbu Ministarstva, Hrvatski studiji ostaju fakultet, u priopćenju pljušte optužbe

Image
Foto: Pixsell

'Neobična sprega države i sindikata', optužuje Barišić, za cilj je imala izbaciti profesore i studente na ulicu, tvrdi, te se pita krije li se iza svega 'ideološki zazor'

17.2.2020.
9:22
Pixsell
VOYO logo

Nakon što su odlukom Sveučilišta Hrvatski studiji postali Fakultet, Ministarstvo znanosti, ali i sindikat upozoravali su na niz nepravilnosti.

Zbog nepravilnosti, sindikat i Ministarstvo su pokrenuli upravni spor, a prije nešto više od 10 dana Visoki trgovački sud odbacio je žalbu Ministarstva te potvrdio upis u sudski registar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HRVATSKI STUDIJI POKRENULI UPRAVNI SPOR I KAZNENO PRIJAVILI MINISTRICU DIVJAK: /

Ali, jako je zanimljivo i tko je prijavu potpisao...

Image
HRVATSKI STUDIJI POKRENULI UPRAVNI SPOR I KAZNENO PRIJAVILI MINISTRICU DIVJAK: /

Ali, jako je zanimljivo i tko je prijavu potpisao...

Privremeni dekan, koji nije izabran nego ga je, kao i cijelo fakultetsko vijeće izravno imenovao rektor Damir Boras, poslao je priopćenje koje prenosimo u cijelosti:

HRVATSKI STUDIJI VIŠE NISU SVEUČILIŠNI ODJEL NEGO ZASEBNI FAKULTET: Za privremenog dekana imenovali su Pavu Barišića "Priopćenje za javnost Visoki trgovački sud Republike Hrvatske donio je 4. veljače 2020. Rješenje kojim je kao neosnovanu odbio žalbu Ministarstva znanosti i obrazovanja protiv upisa Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Sud je ujedno potvrdio Rješenje Trgovačkoga suda u Zagrebu kojim je Fakultet upisan u sudski registar. Rješenje o upisu javne ustanove Fakulteta hrvatskih studija postalo je tako pravomoćno, a pravna osobnost Fakulteta neprijeporna. Time je propao i zadnji u nizu pokušaja ministrice Blaženke Divjak i čelnikâ Nezavisnoga sindikata znanosti i visokoga obrazovanja – Vilima Ribića, Igora Radeke, Vesnice Garašić i Ane Petošić – da onemoguće reformu Hrvatskih studija i spriječe njezino dovršenje uspostavom Fakulteta hrvatskih studija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Neobična sprega državnog resora i sindikata'

Postavlja se pitanje krajnje nakane i pokretačkog interesa koji stoje iza kontinuirana osporavanja i ometanja reforme Hrvatskih studija, a posebice neobične sprege državnoga resora i sindikalne organizacije koja se još jednom potvrdila u trenutku donošenja odluke Senata Sveučilišta u Zagrebu o osnivanju Fakulteta 10. prosinca 2019.

Valja imati u vidu da je posljedica pokretanja žalbenoga postupka na upis Fakulteta hrvatskih studija u sudski registar trebala biti da, brisanjem Fakulteta iz sudskoga registra, njegovi zaposlenici završe na ulici, a studenti izgube pravo na studiranje. To je eksplicitno potvrdila Ivana Bulešić, načelnica Samostalnoga sektora za pravne poslove u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, na sastanku s izaslanstvom Fakulteta hrvatskih studija održanom u Ministarstvu 16. siječnja 2020.

Krije li se u pokretačkom interesu ideološki zazor

Pitanje je krije li se u pokretačkom interesu ideološki zazor prema institucionalnoj reformi koja je, među ostalim, obnovila izvorne zadaće Hrvatskih studija u odnosu na održanje i razvijanje nacionalnoga i kulturnoga identiteta. U pokušaju brisanja Fakulteta iz sudskoga registra Ministarstvo je angažiralo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske, implicirajući time nezakonitost postupanja osnivača i novoga Fakulteta. No, sudski je pravorijek iznio na vidjelo nezakonitost rada ministrice znanosti i obrazovanja koja, između ostaloga, već više od dvadeset mjeseci odbija izdati potvrdu o pozitivnoj akreditacijskoj preporuci.

'Začudan primjer opstrukcije i progona'

Njezino postupanje prema najmlađemu fakultetu u zemlji, u momentu kada mu je bila dužna pružiti resornu potporu, začudan je primjer opstrukcije i progona. Nečuveno je da državni dužnosnici i službenici nadležnoga ministarstva nastoje onemogućiti osnivanje samostalnoga visokoga učilišta nacionalnih studija. U nekoj drugoj državi to bi bilo nezamislivo. Među sredstvima kojima se resorno-sindikalna sprega služila u osporavanju i ometanju reforme Hrvatskih studija na prvom su mjestu medijske manipulacije i pravni postupci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U medijskim istupima ministrice i sindikalnim enciklikama na temu Hrvatskih studija posebice se ističe imputiranje nezakonitoga postupanja. A kako se zakonitost radnji ovjerava u pravosudnim postupcima, najnovija odluka Visokoga trgovačkoga suda dobar je povod za utvrđivanje pravosudnoga salda koji je osobito porazan za Nezavisni sindikat znanosti i visokoga obrazovanja. U sklopu mnogobrojnih sudskih postupaka vezanih uz reformu Hrvatskih studija Sindikat u svoju korist nije dobio ni jedan, dok je protiv njegovih zahtjeva doneseno 27 sudskih odluka.

Nezakoniti štrajk

Među njima se osobito ističe presuda o nezakonitosti štrajka na Hrvatskim studijima koja je potvrđena na tri žalbene instancije, na Vrhovnom sudu, na Ustavnom sudu te na Europskom sudu za ljudska prava. Bolno stanje pravosudnoga salda Nezavisni sindikat ublažava dogmom prema kojoj se sudovi koji donose nepovoljne presude automatski osuđuju za nestručnost i korupciju. A o stručnim kompetencijama pravnih timova Ministarstva i Nezavisnoga sindikata znanosti i visokoga obrazovanja, koji su iz koraka u korak ometali provođenje reforme Hrvatskih studija, dovoljno govori činjenica da su se u pobijanju upisa Fakulteta hrvatskih studija u sudski registar pozvali na zakonske odredbe koje u vrijeme podnošenja prijave nisu bile na snazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rješenje Visokoga trgovačkoga suda uklonilo je napokon i posljednji prigovor na zakonitost osnivanja Fakulteta hrvatskih studija. To je radosna vijest kako za studente i nastavnike tako i za brojne podupiratelje i zagovornike ove jedinstvene visokoškolske ustanove koja je posvećena nastavi i proučavanju hrvatske kulture, društva i identiteta.

Fakultet hrvatskih studija promiče i njeguje poučavanje i istraživanje kulturoloških, humanističkih i društvenih tema vezanih uz Republiku Hrvatsku, hrvatski narod i iseljeništvo te pitanja nacionalnoga, regionalnoga i europskoga identiteta. Valja se nadati da će, nakon ove sudske potvrde o zakonitosti osnutka ustanove, Fakultet hrvatskih studija neometano ostvarivati svoju misiju i razvijati dragocjene sveučilišne djelatnosti u europskom prostoru visoke naobrazbe i znanosti. U Zagrebu, 17. veljače 2020. Dekan Prof. dr. sc. Pavo Barišić, dipl. iur.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo