Predsjednik Vlade Andrej Plenković sastao se u ponedjeljak s vojnim zapovjednicima u Banskim dvorima. Na sastankusu bili i ministri Mario Banožić, Davor Božinović, Gordan Grlić-Radman te predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.
Sukob između predsjednika Republike Zorana Milanovića i ministra obrane Maria Banožića traje dva tjedna, a sutra bi se trebale održati sjednice Vijeća za obranu i Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Kako je ovaj sukob rezultirao traženjem dvije ostavke, jednog opoziva, uz mnogo uvreda, pitanje je, je li suradnja između dva brda moguća i kakve će rezultate donijeti sutrašnji sastanak te hoće li Plenković danas komentirati dramu koja traje već dva tjedna.
Ministar Banožić dao je izjavu nakon. Na sastanku su bili načelnik Glavnog stožera Robert Hranj, njegov zamjenik, general Siniša Jurković te zapovjednici svih triju grana HV-a i ravnatelj Vojno sigurnosno-obavještajne agencije.
Banožić je kazao da su na sastanku sudjelovale sve relevantne osobe te da je tema sastanka bila materijalno stanje u vojsci.
"To su problemi koji se vuku dugi niz godina u HV-u," istaknuo je. Ministar kaže i da problemi nisu ranije riješeni jer nije bilo jasnog izvora financiranja, iako je želja da se riješe postojala.
''Svi smo izrazili zadovoljstvo, osobito zapovjednici, da je bitno promijenjeno stanje u Hrvatskoj vojsci u posljednjih pet godina'', dodao je Banožić. Naglasio je i da se ulaganjem u vojarne pomoglo vojsci.
Na pitanje novinara je li na sastanku bilo riječi o razlozima lošeg stanja vojske, Banožić je rekao da je načelnik Glavnog stožera Robert Hranj dao pregled stanja.
''Nakon toga su zapovjednici govorili o konkretnim projektima i zašto nisu realizirani. Kad pogledate financijsku strukturu, do 2016. niste imali povećanje proračuna. Nije baš bilo ulaganja u modernizaciju i opremanje. Od 2016. kreće skok, uz iznimku 2020. godine", rekao je.
"Pitanje korištenja materijalnih resursa od strane predsjednika, to nije bila tema", rekao je Banožić odgovarajući na pitanje o Milanovićevim optužbama o katastrofalnom stanju u vojsci. Dodao je da sve propisuje zakon: "Mislim da tu nemamo problema, već nekoliko puta sam to rekao predsjedniku."
"Ministar Krstičević je bio na ovom sastanku i složili smo se da je u posljednjih pet godina napravljen veliki iskorak u pitanju vojske, upravo u mandatu Damira Krstičevića", kaže Banožić.
Komentirao je sukob s Milanovićem, smjenu Burčula
Komentirao je i Milanovićevu izjavu da je ovaj sastanak bio izraz premijera da nema povjerenje u njega. Kaže kako je današnji sastanak bio priprema za sastanak Vijeća za obranu: "Kad imate trenutak kad vam predsjednik Rebulike kaže da hoće on uputiti poruku o stanju materijalne vojske, onda jednostavno vi morate čut što to uistinu i ljudi sami kažu."
Dodao je kako su danas zapovijednici imali priliku reći sve probleme.
Od sutrašnjeg sastanka, kaže, očekuje da će i sutrašnja sjednica Vijeća za obranu i nacionalnu sigurnost biti smislena i učinkovita. Dodao je kako očekuje konstruktivne argumente.
Osvrnuo se na sukob s predsjednikom Milanovićem. ''Ako očekujete da ću potpisati odluku o zapovjedniku koja nije zakonita, odmah ću reći ne. Ako se radi o nepoštivanju zakona u bilo kojem obliku, odmah ću reći ne. Ovisi o tome što se traži."
Upitan je li njegova odluka o umirovljenju brigadira Elvisa Burčula konačna, Banožić je poručio:
"Tražiti za zapovjednika 2,5 mjeseca djeluje dosta banalno, onome koji se ne razumije, ali samo produženje nije se ticalo Burčula, nego druge osobe koja nije imala uvjete, a predsjednik ju je želio za zapovjednika. Postavljanje osobe koja nema čin je urušavanje Hrvatske vojske. Neću to dopustiti."
''S Pantovčaka je došla hrpa neistinitih informacija koje su zamaglile informacije da se vidi koja je srž. To nije dobro. Zakoni su jasno propisani - tko nema uvjete, mora ići'', naglasio je ministar.
Upitan o generalu Robertu Hranju, objasnio je da je inspekcija još uvijek u tijeku. Na pitanje hoće li se razmišljati o njegovu razrješenju, Banožić kaže da ne može predviđati ništa dok ne vidi izvješće.