BANDIĆ JE DOPUSTIO POLICIJI I VOJNOJ SOA-i DA SE SPOJE NA ZAGREBAČKE NADZORNE KAMERE: /

Provjerili smo imaju li građani razloga za brigu

Image
Foto: PIXSELL

Zagrebački sustav video nadzora sastoji se od ukupno 468 fiksnih i pokretnih mrežnih kamera.

26.7.2018.
20:37
PIXSELL
VOYO logo

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) i Vojno sigurnosno-obavještajna agencija (VSOA) uskoro će dobiti pristup zagrebačkom video nadzoru javnih površina. Zaključak o sklapanju Sporazuma o korištenju video nadzora Grada Zagreba sa spomenutim institucijama donio je gradonačelnik MilanBandić 20. srpnja, s tim da je s MUP-om dogovorena i razmjena, odnosno, pristup određenim podacima.

Tako će policija uskoro imati pristup i pravo korištenja zagrebačkog 'Big Brothera', koji se sastoji od ukupno 468 fiksnih i pokretnih mrežnih kamera, opreme za pohranu slikovnih i video zapisa te video analitičkih meta podataka i zapisa pohranjenih na toj opremi. Osim toga, MUP-u će Zagrebparking omogućiti pristup evidencijama o kontroli plaćenih parkirnih karti, izdanim dnevnim parkirnim kartama za vozila određenih registarskih oznaka s pripadajućim podacima, koji su vezani za obavljeni opažaj ili izdanu dnevnu parkirnu kartu, te podacima o premještaju vozila (pauk služba) i podacima o evidenciji ulazaka i izlazaka iz javnih garaža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija će ustupiti podatke Gradu

S druge strane, Gradu Zagrebu i Podružnici Zagrebparking omogućit će se provjera OIB-a stranaka te uvid u podatke o ranijim i sadašnjem prebivalištu i boravištu, datum prijave prebivališta te ukoliko prebivalište nije aktivno, datum odjave, razlog i mjesto odjave.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Na temelju Sporazuma gradske će službe moći pristupiti i u Evidenciju registracije cestovnih vozila podacima o imenu i prezimenu i/ili OIB-u vlasnika vozila, registarskoj oznaci, broju šasije, marki vozila, kategoriji vozila, boji, masi praznog vozila i najvećoj dopuštenoj masi vozila, emisiji CO2, zapremnini i snazi motora, stacionarnoj buci, a koji su Gradu Zagrebu potrebni za prometnu analizu te u postupcima komunalnog i prometnog redarstva koje provodi na temelju odredbi Zakona sigurnosti prometa na cestama i Odluke o komunalnom redu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Grada uvjeravaju da će podatke MUP-a pribavljati i koristiti isključivo za potrebe odgovarajućih upravnih i sudskih postupaka te za analizu i unaprjeđenje prometa na cestama.

Što se Sporazuma s VSOA-om tiče, ovlaštenim agentima će biti omogućen pristup slici uživo, pretraživanju snimaka, izuzimanju snimaka i ostalim potrebnim podacima. Pri realizaciji sporazuma, objašnjavaju iz Grada, operater unutar Vojne sigurnosno-obavještajne agencije imat će autonomiju u odabiru kamera i upravljanju istima, a podatke o tome da kamere u određenom trenutku koristi Vojna sigurnosno-obavještajna agencija imat će isključivo administrator sustava u Sektoru za komunalno i prometno redarstvo.

Izuzimanje snimaka bit će moguće nakon dostave službenog zahtjeva od strane djelatnika VSOA-e. Utvrđeno je da "sami podaci kojima se pristupa u sustavu video nadzora sporazumnim stranama moraju biti bitni za provođenje postupaka koje provode na temelju posebnih zakona i ne smiju se prikupljati u većem opsegu nego što je to nužno da bi se postigla utvrđena svrha". Također, pristup je ograničen samo na čitanje i izuzimanje podataka, bez mogućnosti izmjene ili brisanja unesenih podataka.

SOA kamere prati od 2015.

Podsjetimo, VSOA na području Republike Hrvatske prikuplja, analizira, obrađuje i ocjenjuje podatke o namjerama, mogućnostima i planovima djelovanja pojedinih osoba, grupa i organizacija u zemlji kojima je cilj ugrožavanje obrambene moći države te poduzima mjere otkrivanja, praćenja i suprotstavljanja ovakvim aktivnostima, a ovlaštena je pristupati predmetnim podacima sustava video nadzorana temelju članka 30. i članka 31. Zakona o sigurnosno-obavještajnom sustavu Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Borna Filic/PIXSELL

Borna Filic/PIXSELL

Inače, Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) još se 2015. godine povezala sa sustavom video nadzora javnih površina u Zagrebu, ali i ostalim gradovima diljem Hrvatske.

Da građani nemaju razloga za brigu, uvjerava stručnjak za sigurnost i bivši načelnik Vojne policije MateLaušić koji apsolutno podržava ovakav pristup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Video nadzor dobiva punu multifunkcionalnost'

"Kao građanin mogu samo biti zadovoljan da onaj koji je zadužen za moju sigurnost ranije nešto registrira, primijeti, vidi. Zloupotrebe su moguće, ali postoje i mehanizmi koji sprječavaju eventualne zloupotrebe. Sigurnosne službe smo i formirali da nas štite", poručuje Laušić koji objašnjava kako video nadzor ima svoju trojaku funkciju: odvraćanje, brzo reagiranje te rekonstrukciju, odnosno, utvrđivanje počinitelja.

Ovakvim potezom, tvrdi Laušić, video nadzor dobiva punu multifunkcionalnost. "Ja se odavno zalažem da se na video nadzor primjerice zračne luke, autobusnog kolodvora, željezničkog kolodvora, drugih značajnih objekata, pa čak i trgovačkih centara, policija, samim time i sigurnosni sustav, u datom trenutku mogu spojiti ili preuzeti", govori ovaj sigurnosni stručnjak.

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Ističe kako eksponirani sigurnosni sustav, onaj koji mi kao građani vidimo, čini tek 10 posto aktivnosti. "Preostali dio čini sigurnost koju mi ne vidimo, prvenstveno preventivna", kaže Laušić koji podsjeća da primjeri slične suradnje postoje svugdje u svijetu.

A građani ne moraju brinuti ni kada je njihov novac u pitanju. Naime, Milan Bandić u Zaključku sporazuma tvrdi da za realizaciju sporazuma neće biti potrebna dodatna proračunska sredstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo