Bajić: U nas se malo prisluškuje u odnosu na EU

Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić u utorak je pred saborskim Odborom za ljudska prava predstavio izvješće o radu državnih odvjetništava u 2010.

14.2.2012.
16:04
VOYO logo

''Curenje podataka iz istraga ugrožava ljudska prava, ali i cijeli tijek kaznenog postupka'', izjavio je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić dok je predstavljao izvješće o radu državnih odvjetništava u 2010. saborskom Odboru za ljudska prava, koje ga je i jednoglasno prihvatilo.

''Ako je itko frustriran i konsterniran zbog toga što određene informacije cure u javnost, onda smo to mi u DORH-u, odnosno u USKOK-u, bez obzira što percepcija dijela javnost misli drugačije'', rekao je Bajić te naglasio da se nakon istrage i donošenja naloga za otvaranje istrage svi ti dokumenti dostavljaju svim strankama u postupku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Tako su u jednom velikom predmetu, koji je bio od posebnog interesa hrvatske javnosti, 24 odvjetnička tima imala kompletan spis od početka do kraja, nakon što je otvoren nalog, sa svim dokumentima, transkriptima i snimkama. Ne kažem da to opravdava ovu situaciju, ali čini štetu prije svega istrazi, jer se dio svjedoka, nakon što su te informacije izašle u javnost, a nama još nisu svjedočili, povukao i više nisu htjeli ništa govoriti. Mi bismo sebi kidali granu na kojoj sjedimo kada bismo bili odgovorni za to'', kazao je Bajić.

Dodao je i kako razmišljaju o tome na koji način osigurati objektivne uvjete za sprječavanje svega toga, počevši od označavanja posebnih primjeraka posebnim oznakama, te da se vidi na koji način i treba li zakonom štititi sve te dokumente ili samo dio, jer u protivnom se i percepcija hrvatske javnosti, ne samo u odnosu na zaštitu ljudskih prava, nego i na efikasnost kaznenog postupka, dovodi u pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da je prisluškivanje uvijek zanimljivo javnosti, Bajić je rekao da se te mjere u 82 posto slučajeva koriste na zahtjev USKOK-a za organizirani kriminal i korupciju. U 2010. istražni suci izdali su 876 naloga za izvide kaznenih djela, odnosno prisluškivanje, protiv 2.534 osobe, a s obzirom da su tijekom 2010. godine primili 86.339 kaznenih prijava, proizlazi da su te mjere korištene jednom u odnosu na 34 prijave ili jednom na 1.760 građana. Bajić je zaključio da je to mali broj u odnosu na prisluškivanja u EU, no treba napomenuti da u ovu statistiku nisu uključena i prisluškivanja kada se radi o sigurnosti zemlje.

U 61,3 posto mjere prisluškivanja su dale rezultat, odnosno osuđujuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo