U Srbiji već dva dana traje potraga za malenom Dankom, dvogodišnjakinjom koja je nestala u okolici svoga doma, a odmah nakon njenog nestanka uključen je i srpski NENO alarm, po imenu "Pronađi me". Što je uopće NENO alarm, ili u ovom slučaju "Pronađi me"?
U Hrvatskoj, Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) pokrenulo je u suradnji s Metom, sustav uzbunjivanja za nestalim djetetom pod nazivom NENO Alarm kako bi uz pomoć građana povećalo vjerojatnost brzog pronalaska i zaštite nestalog djeteta.
Ako dijete nestane, MUP će e-porukom obavijestiti tvrtku Meta koja će podijeliti upozorenje, odnosno NENO Alarm, korisnicima Facebooka i Instagrama u krugu od 160 kilometara od mjesta u kojem je dijete posljednji put viđeno, pojasnilo je ministarstvo.
Policija je nedavno prvi puta aktivirala NENO Alarm, posebni instrument kojim se traga za nestalom djecom. Ozbiljno upozorenje o nestanku 13-godišnje djevojčice osvanulo je mnogima na Facebooku i Instagramu. Cijeli dan tragalo se za djevojkom koja je pobjegla od kuće, a u akciju je krenuo i GSS.
NENO alarm policija ima malo više od godinu dana, no odmah su rekli da ga neće koristiti za svako nestalo dijete, već samo iznimno i samo u onim situacijama kada postoje saznanja o mogućoj životnoj ugroženosti nestalog djeteta.
U Srbiji taj se sistem naziva "Pronađi me".
Kad policija pokrene sistem mediji će u prvih osam sati imati obavezu da svakih 30 minuta prekidaju program, kako bi emitirali fotografiju nestalog djeteta i informacije bitne za potragu.
Nakon toga, do isteka roka od 48 sati, mediji će podatke objavljivati na svakih sat vremena.
Nakon 48 sati, mediji više neće biti obavezni objavljivati te informacije, jer se uzima u obzir da je javnost dobila dovoljno obavještenja. Sistem se ponovo može pokrenuti na zahtjev policije.
Objave na aerodromima, autobuskim i željezničkim stanicama i putevima, isto su dio prve faze uvođenja sistema "Pronađi me".
U drugoj fazi projekta, kako je planirano, biće uključeni drugi javni objekti – poput tržnih centara, benzinskih pumpi.
Naredni korak je i da se društvene mreže uključe u sistem za obavještavanje o nestanku djece. U procesu uvođenja tzv. Amber alerta u Srbiji sudjelovao je i Igor Jurić koji sada upravlja zakladom Tijana Jurić.
Srpski zakoni o maloljetnicima su se postrožili od slučaja Tijane Jurić iz 2014. koji je ostao trajno urezan u pamćenje cijele regije. Srbija je uvela doživotnu kaznu za ubojice i silovatelje djece, trudnica i starijih i nemoćnih.
Do promjene zakona vjerojatno ne bi došlo da nije tragedije obitelji Jurić, čija je 15-godišnja Tijana brutalno mučena i ubijena od strane mesara psihopata od stotinu kila.
Podsjetimo, 15-godišnja Tijana ubijena je 25. srpnja 2014. Djevojka iz Subotice kobne je subote izašla s prijateljica na nogometnu utakmicu u selu, već je krenula kući, no odlučila se vratiti kako bi prijatelju vratila majicu koju joj je posudio. Na putu ju je autom susreo 34-godišnji Dragan Đurić iz Beograda, te je pokušao silovati i naposljetku je udavio.
Nakon toga je, kaže, tijelo vratio u auto i prevezao ga desetak kilometara od Sombora, gdje ga je zakopao na divljem smetlištu, udaljenom 23 kilometra od mjesta na kojem ju je oteo. U prtljažniku automobila pronađena je i lopata kojom ju je zakopao. No prije toga je navodno stao u lokalnoj krčmi i nastavio piti.
Originalni sustav koji dolazi iz SAD-a, a naziva se Amber Alert, uspostavljen je zbog ubijene devetogodišnjakinje Amber Hagerman. Ove godine obilježava se 28 godina od nestanka devetogodišnje djevojčice. 13. siječnja 1996. muškarac u crnom vozilu oteo ju je u bizini igrališta. Njen mali rozi bicikl je pronađen napušten na parkiralištu. Tijelo malene Amber pronađeno je četiri dana kasnije u obližnjem potoku. Do danas ostaje misterij tko ju je ubio.
POGLEDAJTE VIDEO: Nestalo dijete, policija ga aktivirala: Osvanuo na Facebooku i Instagramu: Što je NENO alarm?