"Jednostavno ne možemo imati svi jednako pravo na jednaku uslugu i u tom sustavu, po onome što ja i kako ja vidim njegov budući razvoj, moramo reći narodu istinu: onaj tko ima više, tko više uplaćuje u pojedine fondove zdravstvenog i socijalnog osiguranja, on će imati bolju skrb. Ali Hrvatska je socijalna država, ona će to i dalje biti i kad HDZ preuzme vlast, prema tome standardna razina zdravstvene usluge za sirotinju, za hrvatsku sirotinju, koje je, nažalost, sve više i više, ostat će ista", izjavio je Ante Ćorušić u Dnevniku 3 HTV-a, još jedan istaknuti ginekolog u HDZ-u.
Zabrinjavajuće je što se u medijskim napisima o HDZ-ovoj vladi u sjeni upravo taj čovjek predstavlja kao ministar zdravstva u sjeni, što znači da bi, osvoji li HDZ vlast, on kreirao zdravstvenu politiku u Hrvatskoj.
Zemlja je možda ipak ravna?
"Hvala bogu da imamo još makar tri i nešto godine prije nego HDZ dobije šansu za uzimanje vlasti. Naježio sam se dok sam to gledao. To nije u sukobu samo s Hipokratovom zakletvom i moralom, nego i općim znanjem. Sve te njegove ideje su odbačene kao nazadne. Bile su aktualne prije sto godina! Pa nećemo sad ponovno dokazivati je li Zemlja okrugla ili je možda ipak ravna ploča", kaže član našeg stručnog tima Dražen Gorjanski.
Ističe da sramotan model "koliko novca toliko i zdravlja" jednostavno ne funkcionira i da su to shvatili i Amerikanci, čiji Barack Obama predsjednik . Nazadni model pokušavaju dokinuti i intelektualne snage u SAD-u, od onih u zdravstvu do onih u ekonomiji, dodaje.
No, Ćorušić, koji se proslavio i svojim istupom na tezu medicinski potpomognute oplodnje, nije se zaustavio na tome.
U provinciji se premalo radi?!
"Mislim da se u provinciji premalo radi. U državnim bolnicama, to su tipovi kliničkih bolničkih centara i kliničkih bolnica, koncentrirana je kvaliteta ljudi", kazao je HDZ-ovac i još to podcrtao tvrdnjom da su ljudi ti koji čine sustav, ne samo zgrade, ne samo zidovi, premda su, mudro navodi, i zidovi važni.
Doktori koji više rade, koji više mogu, trebaju zaraditi dodatni novac, a oni koji rade standardne usluge trebaju dobiti "plaću kakvu zaslužuju", zaključio je prije nego li se od njega pozdravila Tončica Čeljuska i ustvrdila da mu je gostovanje vrlo zanimljivo.
Što se pak tiče Ćorušićevih razmišljanja na temu županijskih bolnica i lijenosti doktora uvjetovanih time što rade na periferiji izvrsnog centra, Gorjanski je isto zgrožen. Sustav zdravstva u Hrvatskoj ne funkcionira kako propisuje teorija sustava, jer on je razbijen i zato košta više nego u optimalnim uvjetima.
"Imate 23 vlasnika jednog te istog bolničkog sustava - klinike drži država, a županijske i gradske bolnice lokalna samouprava. Svaka od tih bolnica mora sama razrađivati troškovnike i kupovati aparate pa se događa da imate dvije bolnice u malom krugu koje imaju istu opremu, a to je skupo", ističe Gorjanski, koji na Ćorušićevu ideju penaliziranja "lijenčina" u sustavu također gleda sa skepsom.
Nekad je lakše ispast pametan i sposoban...
"Prvo, ti liječnici su nesretno raspoređeni u sustavu pa neki rade višestruko više od drugih. Drugo, ne rade u istim uvjetima. Lako je biti pametan i vješt u klinici koja je znatno bolje opremljena od tvoje bolnice. Uopće se ne radi o tome da su liječnici u klinikama sposobniji!", zgrožen je Gorjanski.
Opstanak lokalnih bolnica je bitan jer svi građani moraju imati jednako dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu skrb, ističe i navodi da bi nas poigravanje sa liječnicima moglo skupo koštati.
"Nama nedostaje četiri tisuće liječnika i sada ih tretiramo kao suho zlato. Kada uđemo u Europsku uniju, bit će još gore. Kako ćemo ih zaustaviti da ne odu ondje raditi?", upozorava autor više knjiga o funkcioniranju zdravstvenog sustava.
Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr