LINIĆ ZA RTL DANAS /

'Vidio sam da su mnogi zastrašeni Zakonom'

Ministar financija Slavko Linić kao gost RTL-a Danas objasnio je gdje je nastao problem oko novog Zakona o porezu na nekretnine.

24.11.2012.
18:39
VOYO logo

Jučer neočekivano HNS u svom priopćenju tvrdi da se protive uvođenju "vašeg" Zakona o porezu na nekretnine. Jeste li i Vi iznenadili kada ste čuli za stav HNS-a?

"Pa ne, vidimo i sami da u šest mjeseci ozbiljnog rada u ministarstvu financija mnogi su zastrašeni sa Zakonom, šire strahove i to je razlog da je premijer Zoran Milanović vrlo jasno rekao da nam treba oko četiri mjeseca javne rasprave. Prema tome, sasvim dovoljno vremena da svaki građanin sazna sve detalje oko tog Zakona, da argumente stavimo na stol i da zaista probamo utvrditi zbog čega se netko ne slaže sa Zakonom. Prema tome, to je i pravo HNS-a i vodit ćemo raspravu četiri mjeseca."

Ovaj Zakon bio je tema više sastanaka i sjednica užeg kabineta. Jesu li koalicijski partneri iznosili primjedbe na pojedine zakonske odredbe?

"Pred četiri sedmice je Zakon predstavljen užem kabinetu i na tom sastanku bilo je sugestija. Primjerice, prvi potpredsjednik je sugerirao da osnovica ne bude 80 posto od ukupne vrijednosti kako smo predlagali iz financija nego 70 posto i uvažili smo taj prijedlog. Potpredsjednik Grčić i predsjednik Zoran Milanović su zaista neprekidno proglašavali ne možete ići van, ako zaista u svakom dijelu Hrvatske komunalna naknada ne bude u visini poreza. Znači ne smijemo biti većim porezom i isto tako kad su vikendice u pitanju, komunalna naknada plus porezi ne smiju biti veći i zaista smo sve to odradili, prihvatili sve sugestije. Prijedlog koji smo predstavili pred dva dana u biti je sadržavao sve sugestije užeg kabineta i to je bio znak da smo obavijestili predsjednika Vlade da možemo krenuti s predstavljanjem Zakona."

Komentirajući priopćenje HNS-a i premijer Milanović je naglasio kako se slaže s većim dijelom tog priopćenja. On se protivi oporezivanju nekretnine u kojoj se živi. Kako komentirate tu premijerovu izjavu?

"Ne znam o čemu se radi. Očito da kao što i svatko od nas smatra da svi mogu imati prigovore, svi se mogu ne slagati, a u četiri mjeseca ćemo vidjeti koje su to razlike među nama. Prema tome, svatko od njih ima pravo, ali kao što isto znamo premijer Zoran Milanović vrlo je jasno rekao da su stvari neprekidno dogovarane, da su svi bili upoznati s detaljima tog Zakona i da sada četiri mjeseca možemo voditi raspravu."


Ukoliko Zakon ne bude usvojen, hoćete li to doživjeti kao Vaš osobni poraz? Danas neki analitičari napominju kako je jedan od mogućih scenarija i vaš odlazak iz Vlade. Ima li u tome istine?

"Ne vidim razloga, previše sam ozbiljna osoba i dobro znam da reforme u Hrvatskoj nisu dobrodošle, da svi volimo o tome pričati, ali ne volimo ništa mijenjati. To je razlog da 22 godine dobar dio tranzicijskih procesa koje smo trebali obaviti nismo obavili. Ja sam opet osoba sa puno energije i dosta, dosta znanja jer imam i puno godina i smatram da trebamo pristupiti promjenama. Sve će ovisiti o tome koliko zaista budemo sposobni kao građani, javnost, zainteresirani, udruge voljni prihvatiti promjene.  Ako ne, nastavit ćemo raditi. Ne pada život radi jednoga."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Stupa li na snagu 1. travnja iduće godine?

"Javna rasprava će pokazati zaista da li je toliko problema sa tim Zakonom i iz javne rasprave će premijer odlučiti da li ćemo ga uputiti u proceduru Vlade i nakon toga da li će Vlada se složiti da ide u saborsku proceduru. Prema tome, mi smo ti koji smo izradili, odradili, probat ćemo ga i prezentirati i objasniti građanima što je njegov detalj, a Vlada je ta koja odlučuje."

Vratimo se na sami sadržaj ovog najopsežnijeg prijedloga zakona ove Vlade – koliko ima nekretnina u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa


"Ima 14 milijuna čestica, a to nisu samo nekretnine, jer na nekoj čestici imamo više nekretnina."

Tko će i kako određivati vrijednost nekretnine?

"Očito neće biti tržišna jer bi trebalo daleko više vremena. One će biti određene procjene i to procjene koje će uvažavati i starost objekta i vrstu gradnja i lokaciju i regiju. Prema tome, dovoljno elemeneta da to ne bude pogrešno utvrđeno. To je onda i razlog da nećemo primijeniti punu vrijednost, nego čak 30 posto manju vrijednost znači 70 posto vrijednosti."

Što ako se građani ne slažu s tom procjenom?

"Imaju pravo prigovora, žale se. Imamo drugostupanjske postupke, a ako ne idemo i sa postupcima na sud."

Što će biti s neprodanim stanovima u vlasništvu banaka i  građevinskih investitora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Isto će plaćati porez i to najviši porez bez olakšica jer su to porezi koji nisu u stanovanju i u biti nisu u korištenju i moramo shvatiti da je to vrlo jasna poruka Vlade. Ne možemo prihvatiti da je netko gradio i da sada drži zalihe i da određuje cijene i ne prihvaća tržišne odnose. Budimo iskreni, oni i nisu platili PDV, a opet odbijali su PDV dok su gradili stanove. Sve mi znamo da je neophodno regulirati to područje i to je razlog zašto smo krenuli s ovakvim prijedlogom."

Uvođenjem poreza na nekretnine najavili ste kako planirate ukinuti neke parafiskalne  namete, među kojima i prirez. Kada bi se to moglo dogoditi?

"Vladina politika je gospodarski rast. Gospodarski rast je bez privrede je nemoguć. Bitka za konkurentnost te privrede, koja mora biti konkurentna i na domaćem i na europskom tržištu ne može biti samo parola. Poruke Vlade su zdravstveni doprinos je potrebno smanjiti sa sadašnjih 13 na sedam posto. Isto tako, zašto da građanin za potrebe svojih općina i gradova plaća prirez kad je u biti imovina ta koja mora na neki način financirati zdravstvene i socijalne potrebe. Poruka Vlade je da ćemo se boriti za konkurentnost privrede, smanjivati namete na privrede, a pokušati jasno uzeti onima koji su bogatiji  i koji imaju daleko više nekretnina, pa ih čak ih ne koriste.", zaključio je ministar Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo