Brazilci su načeli Obalu Bjelokosti fenomenalnim golom Luisa Fabiana. Isti je igrač na kontroverzan način postigao i drugi pogodak, a sudbinu Slonova zapečatio je Elano.

21.6.2010.
0:35

Johannesburg. Stadion Soccer City. Sudac: Stephane Lannoy (Francuska). Strijelac: 1:0 - Luis Fabiano (26), 2:0 - Luis Fabiano (50), 3:0 - Elano (62), 3:1 - Drogba (79).

BRAZIL: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Bastos - Elano (od 62. Dani Alves), Gilberto Silva, Felipe Melo - Kaka, Robinho (od 93. Ramires) - Luis Fabiano.

OBALA BJELOKOSTI: Barry - Demel, Kolo Toure, Zokora, Tiene - Yaya Toure - Dindane (od 54. Gervinho), Eboue (od 72. Romaric), Kalou (od 68. Keita), Tiote - Drogba.Možda i najveći dvoboj dosadašnjeg dijela SP-a odigrali su Brazil i Obala Bjelokosti, a peterostruki svjetski prvaci su slavili s 3:1 i tako, nakon Nizozemske, postali druga momčad koja je osigurala plasman drugi krug natjecanja.

arti-201006200279006Na prvo uzbuđenje čekalo se tek 45 sekundi kada je Robinho dalekometnim lobom pokušao iznenaditi vratara Barryja, no lopta je otišla iznad grede, dok su Slonovi, ne baš opasno, uzvratili u četvrtoj minuti iz slobodnog udarca kada je bubamara preletjela sve i završila iza brazilskog gola.

U 12. minuti je Drogba loše izveo slobodan udarac, dok je onaj u 18. minuti očistio brazilski vratar Julio Cesar.

Brazil je novu gužvu napravio u 18. nakon kornera kada je Gilberto Silva pucao u blok, dok je Robinho iz novog pokušaja loptu poslao preko gola.

Ipak, Obala Bjelokosti je prvi put kapitulirala u 26. minuti kada je akciju zakuhao Kaka i poslužio Luisa Fabiana koji je gotovo iz nemoguće pozicije zakucao loptu pod gredu.

Slonovi su u 38. minuti imali izglednu priliku kada je ubacio Demel, iz okreta pucao Dindane, no njegov udarac je blokirao jedan brazilski igrač gornjim dijelom tijela. Erikssonovi igrači podignuli su ruke u zrak tražeći jednaesterac, no sudac je ignorirao njihove prigovore. U sljedećoj akciji je iz daljine opet pucao Dindane, no točno u vratara Cesara. Bio je to prvi šut u okvir brazilskih vrata Obale Bjelokosti.

arti-201006150831006Brazil je nakon pet minuta igre u nastavku povećao prednost kada je nakon brze akcije u šansu došao Luis Fabiano koji se, barem se tako činilo, malo i rukom poslužio kako bi namjestio loptu na udarac, opalio svom snagom i drugi put matirao protivničkog vratara.

Peterostruki svjetski prvaci su u 62. minuti poveli s 3:0 i definitivno riješili pitanje pobjednika. Opet je cijelu akciju izrežirao raspoloženi Kaka, a loptu je u mrežu ubacio Elano.

U 67. minuti se u jednom startu, čini se, teže ozlijedio te je iznesen s terena, a u igri ga je zamijenio Dani Alves, dok je Eriksson pokušao osvježiti momčad uvođenjem Keite umjesto Salomona Kaloua.

Kaka je u 70. minuti imao dobar pokušaj, no njegov udarac je blokiran, dok je u 72. minuti Romaric u prvom kontaktu s loptom opasno zaprijetio Brazilcima, ali je Julio Cesar još bolje obranio.

Ipak, Obala Bjelokosti je do kraja utakmice uspjela zabiti počasni pogodak. Tiote je u 79. minuti ubacio loptu u šesnaesterac, a Drogba glavom zabio za 3:1.

Susret se u posljednjim minutama naelektrizirao nakon što se Keita zaletio u Kaku koji mu je 'namjestio' lakat, zbog čega je brazilski fantazista dobio drugi žuti karton u tri minute, odnosno crveni te neće moći nastupiti u posljednjem kolu skupine protiv Portugala.

Brazil se nalazi na vrhu ljestvice skupine G sa šest bodova, Portugal i Obala Bjelokosti imaju po jedan, dok Sjeverna Koreja, koja dvoboj 2. kola protiv Portugala igra u ponedjeljak, nema bodova.

Udarci: 12 - 10 Udarci izvan okvira: 6 - 6 Udarci u okvir: 6 - 4 Korneri: 4 - 3 Zaleđa: 0 - 2 Prekršaji: 17 - 23 Žuti kartoni: 1 - 3 Crveni kartoni: 1 - 0 Posjed lopte: 56 posto - 44 posto